2018’de HAYATA VEDA EDEN 10 ÜNLÜ İSİM

„Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık” klişesinden çoğumuzda iz bırakanlar nedense hem „acı” kısımlar oluyor. 1 min


Özellikle sanat camiasında artık klasikleşmiş sinema, tiyatro, müzik, karikatür, resim vb. eserlere imza atan ve nesiller boyu milyonlarca insanın kalbinde taht kurmuş isimlerin bu dünyadan göç etmesi hayranları sevenlerini ziyadesiyle üzüyor.

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2018 yılı da yine büyük ustalara veda ettiğimiz bir yıl olarak hafızalara kazınıyor.

 1. 1 Münir Özkul


  Henüz 2018’in başında, 5 Ocak’ta hayata gözlerini yuman Münir Özkul, KOAH ve DEMANS hastalıklarına karşı yıllarca sürdürdüğü yaşam mücadelesini daha fazla devam ettiremedi. 

  Özellikle Mahmut Hoca karakteriyle Yeşil Çam’dan sonraki bütün nesillerin „müdür yardımcısı” olmayı başaran Özkul’un oynadığı yapımları halen tek nefeste izliyoruz.

 2. 2 Ara Güler


  Türk ve Dünya fotoğrafçılığının koca çınarı ve üstadı Güler’i kalp yetmezliği rahatsızlığından dolayı 17 Ekim’de kaybettik. 

  Dünya’nın en meşhur simalarını fotoğraflayan ve onlarla röportajlar yapan Güler’in yakaladığı karelerdeki perspeketif ve kompozisyonların eşi benzeri görülmedi ve görüleceğe de benzemiyor. 

 3. 3 Aydın Boysan


  Türkiye’ye „rakı” içmeyi öğreten hatta belki sevdiren isim Aydın Boysan. Aynı zamanda usta bir mimar ve gazeteci idi. Kaderin cilvesi olsa gerek, „organ yetmezliğine bağlı” sebeplerden dolayı aramızdan ayrıldı. Hem de Münir Özkul’un vefatı ile aynı tarihte. (5 Ocak 2018)

 4. 4 Stan Lee


  Belki de dünyanın en sükse yapmış çizerlerinden birisi, karikatürist Stan Lee. Başta Örümcek Adam olmak üzere Fantastik Dörtlü, Demir Adam, Ant-Man ve örnekleri çoğaltılabilecek birçok ünlü karikatür karakterinin yaratıcısı olan Lee’nin hayat verdiği kahramanları halen Hollywood sahnelerinde milyarlarca insan izliyor.

 5. 5 Ercan Yazgan


  Kaygısızlar’ın Memnun’u ve Bizimkiler’in Cafer’i rollerinde şöhretinin zirvesini yakalayan Yazgan da 2018 yılındaki vefat haberi ile bütün Türkiye’yi yasa boğan isimler arasında. Ölüm sebebi ise organ yetmezliği olarak açıklandı.

 6. 6 Stephen Hawking


  Son dönemlerin en başarılı bilim adamlarından teorik fizikçi, evrenbilimci ve yazar Hawking. Hayatının büyük bölümünde ALS hastasıyla mücadele eden, kendine özgü tekerlekli sandalyesinde görmeye alıştığımız Hawking 50 yıl savaştığı hastalığa karşı 2018 yılında mücadeleyi kaybetti.

 7. 7 Avicii


  Birçok hit eserde imzası bulunan, türünün en iyi sanatçılarından biri olan ünlü DJ Avicii, Umman’ın başkenti Maskat’ta kaldığı bir otel odasında intihar ederek, hayatına son verdi.

 8. 8 İsmet Badem


  Türk basketbol dünyasının duayen ismi, sempatik tavırlarıyla izleyicilerin beğenisini kazanan Badem’in ölümü hayli trajik şekilde gelişiti. Aynı zamanda bir motosiklet tutkunu olan badem sosyal medya hesabından paylaştığı motosikletli bir videodan bir saat sonra Çanakkale’de bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

 9. 9 Yıldırım Öcek


  Avrupa Yakası’ndaki rolüyle bir neslin hafızasına kazınan „patron” Öcek bir mide küçültme ameliyatından sonra hayatını kaybetti. Mide küçültme ameliyatları ile ilgili tartışmaları alevlendiren bu ölümle ilgili daha sonra yapılan açıklamalarda asıl sebebin Öcek’in farklı ameliyat geçmişlerine bağlı gelişen organ yetmezliği olduğu ortaya çıktı.

 10. 10 Turan Özdemir


  Özellikle „Dondurmam Gaymak” isimli filmle zirve yapan Turan Özdemir’i Pis Yedili gibi TV dizilerinden de hatırlıyoruz. 15 Ocak 2018 günü kaybettiğimiz Özdemir’in ölüm sebebi ise kalp krizi olarak kayıtlara geçti.


  En az bu 10 kişilik listedeki isimler kadar değerli birçok farklı ismi de yine geride bıraktığımız 2018 yılında kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz;

  • Nuray Hafiftaş (THM Sanatçısı)
  • Ülkü Tamer (Şair)
  • Ferdi Merter (Oyuncu)
  • Ercüment Balakoğlu (Oyuncu)
  • Yakup Yavru (Oyuncu)
  • Mehmet Uslu (Oyuncu)
  • Kemal İnci (Oyuncu)
  • Rachid Taha (Şarkıcı)

Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı