6 MADDEDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

Okul öncesi eğitimin önemini gerçekten biliyor muyuz ve eğitim kurumlarını seçerken yeterince dikkatli miyiz? 1 min


Yoksa sadece çocuklar siz evde değilken güvende olsa yeter mi? Yani çocuklarınızı gönderdiğini okul öncesi eğitim kurumları sadece onları oyalamak için mi var?

Eğer bütün bu sorulara cevabınız net olarak „evet” ise çocuğunuzun geleceği adına büyük bir yanlış içindesiniz demektir. Zira okul öncesi eğitim çocukların -muhtemelen- hayatlarının çeyreğini adayacakları eğitim – öğretim maratonunda temellerin atılabildiği, geri dönmesi mümkün olmayan kritik bir evre.

Eğer okul öncesi eğitim sizin için hala „oyalama” faaliyeti ise; okul öncesi eğitim faaliyetleri sırasında atılan temeller ile çocuklarınızın geleceğinin keskin çizgilerle şekillenebileceği gibi iddialı bir cümleyle devam edelim.

Bu cümleyi destekleyecek 6 maddeyle okul öncesi eğitimin önemini açıklamak gerekirse;

 1. 1 BİR EĞİTİM KURUMUNA ATILAN İLK ADIM


  Çocuklar doğaları gereği yetişkinlere göre daha meraklı canlılardır. Çevrelerinde olup biten her şey bu yüzden dikkatlerini çeker. Bu noktada okul öncesi eğitim kurumlarındaki işleyiş, düzen ve sosyal çevre de ilk andan itibaren çocuğunuzu yakalar. Bu da çocuklarınızın sosyalleşmesine büyük katkı sağlar.

 2. 2 AKADEMİK BAŞARININ TEMELLERİ OKUL ÖNCESİ EĞİTİMLE ATILIYOR


  Benzer şekilde çocukların akademik başarısı da okul öncesi eğitimi sırasında merak duygusunun nasıl ve ne kadar beslendiğine göre değişebilir. Okul öncesi öğretmenleri tarafından çocukların seviyelerine uygun olarak yaptırılan el işi, boyama, oyun hatta bazen deney faaliyetleri ile çocuklar eğitim – öğretim ile içlerindeki merak hissinin örtüştüğünü anlar. Böylelikle henüz küçük yaşlardan itibaren okul ve eğitime karşı olan tutumlarında olumlu yönde gelişme gözlenir.

 3. 3 İLK VE ORTAÖĞRETİM BAŞTA OLMAK ÜZERE EĞİTİM – ÖĞRETİM HAYATINDAKİ GEÇİŞLERE HAZIRLIK


  Yine diğer maddelerle bağlantılı olmak kaydıyla okul öncesi eğitim ortamı, çocuklarınızın bir sonraki eğitim kademesi olan ilkokula geçişte oldukça rahat hissetmeleri için gerekli ön hazırlıkların yapılması demektir. Bu hazırlıklar hem akademik anlamda hem de sosyalleşme açısından geçerlidir.

 4. 4 DUYGUSAL VE SOSYAL GELİŞİMİN TAMAMLANMASI İÇİN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM


  Okul öncesi eğitim sınıflarında çocuklarınız bulundukları ortam gereği birçok sosyal beceri geliştirir. Özellikle anne – baba gözetimi ve denetimi olmadan evin dışında nasıl davranılması gerektiğini net bir şekilde öğrenirler. Akranları ile eğitmen arasındaki farkı, yabancılara karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği gibi insan ilişkilerini kavramaya başlarlar. Ayrıca istek, şikayet veya yorum anlamında kendilerini – siz yanlarında olmadan – ifade edebilmeyi öğrenirler. Kısacası okul öncesi eğitim ile çocuklar hayatları boyu size bağlı kalmadan yaşayabileceklerini öğrenirler.

 5. 5 OKUL ÖNCESİ EĞİTİM İLE ÇOCUKLAR MERAK ETTİKLERİ SORULARA CEVAPLAR BULUYOR


  Okul öncesi çağda olan çocukların ne kadar meraklı olduğundan daha önce bahsettik. İşte bu merak duygusunun bir getirisi olarak siz anne – babaların da sık sık duyduğu ve genellikle çevredeki olaylardan ilham alan birçok soru, çocukların aklında yer ediyor. 

  Bu sorular çoğumuza komik ve sempatik geldiği için gülüp geçeriz ve pek ciddiye almayız. Ancak okul öncesi eğitim için özel olarak eğitim görmüş eğitmenlerin görevleri tam da bu noktada çocukların meraklarını giderecek faaliyetleri, uygun şekilde hayata geçirmektir. Örneğin; Yağmur yağdıktan sonra sular nereye gidiyor? Veya Su havadan nasıl düşüyor? Gibi basit sorulara cevap niteliğindeki etkinliklerin ne zaman ve nasıl uygulanacağı, okul öncesi öğretmenlerin sorumluluğundadır. 

 6. 6 DİL GELİŞİMİ VE TEMEL BİLİMLER


  Okul öncesi eğitimde özellikle çocukların kendi dillerini doğru şekilde öğrenmeleri ve kullanmaları için uygun bir ortam vardır. Zira öğretmenler çocuklarla „taklit eder gibi” konuşmazlar aksine doğru bir Türkçe kullanmaya dikkat ederler. Bu sayede çocuklar Türkçenin doğru kullanımına yönelik kulak dolgunluğu kazanırlar. 

  Bununla birlikte okul öncesi eğitim kurumlarının bazılarında yabancı dil eğitimi de verilmektedir. Herhangi bir yabancı dili öğrenmek için de en doğru ve en verimli yaşların okul öncesi çağlar olduğunu düşünürsek, bu okulların doğru bir iş yaptığını söyleyebiliriz.

  Aynı zamanda okul öncesi eğitim kurumlarıda verilen eğitim ile çocuklar temel matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgiler konusunda yeterli bireyler olarak ilkokula geçiş yapacaklar. Bu sayede önlerindeki -takriben- 20 yıllık eğitim sürecinde ihtiyaç duydukları temelleri atma fırsatı bulacaklar. 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı