8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MÜ? DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MÜ?

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. 3 min


0
4 shares

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. Polis müdahalesi altında tören yapıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısı yapılır. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirir. Büyük bir coşkuyla oybirliğiyle kabul edilir.

İlk zamanlar sadece 1857 de can veren kadınları anmak için sadece baharda anmalar yapılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Tüm medya araçları kapitalist dünyanın elinde olduğu için Sosyalist bir liderin gün tayinini sansürleyerek gizleme yoluna gitti ve günü sadece  “Dünya Kadınlar Günü” söylemini öne sürdü. Oysa gerçek görüldüğü gibi başkaydı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler’in resmi internet sayfasında, günün tarihine ilişkin her hangi bir bilgi yer almıyor. Bazen uluslar arası kurumlar bile utanç ve dehşet verici gerçekleri sansürleyerek gizleme ihtiyacı duyuyorlar. Ancak iletişim araçları ve duyarlılık bunların örtülmesine izin vermiyor.

8 Mart Dünya Emekçi  Kadınlar Günü yada Dünya Emekçi Kadınlar Günü.Her iki adı ayrı ayrı kullananlar olsa da aslında aynı olay sonrası böyle bir gün tayin ediliyor. Ediliyor da her şey çözülüyor mu hayır. Bu gün dünyada “  gelişmiş” ülkeler de dahil her yerde kadınlar ayrımcılığa uğramaya devam ediyor.Tecavüz, taciz ve şiddet sadece kadın olmak nedeniyle bile maruz kaldıkları ihlaller. Son günlerde sosyal medya başta olmak üzere Yemen’de aileler açlık yüzünden, yiyecek alabilmek için “3 yaşındaki kızlarını gelin olarak sattıkları” haberleri yayılıyor. Orta Doğu’da benzeri dehşet haberleri sıkça duyuyoruz ve zaman zaman da gerçek olduklarına tanık oluyoruz. Savaşlar kadınlara ve çocuklara zulüm getiriyor hep.

Geri bıraktırılmış ülkelerde kadınlara uygulanan baskı şiddet büyük boyutlarda yaşanıyor ve bunlar medyayla dünyaya duyuruluyor. Ancak “gelişmiş” ülkelerde yaşananlar ancak büyük davalar ve etkinlikler sonucu öğrenilebiliniyor. Tek tek olayların istatistikler çıkarılıyor. Kadın olmaktan dolayı görülen zararlar dünya gündemine bir sorun başlığı altına gelince ortaya büyük bir sorunun varlığı çıkıyor. Kadın, kadın olmaktan olan bir sorunu yaşamıyor. Otoritenin baskısı, toplumsal yargılar, savaşlar, kapitalizmin meta anlayışı kadını eziyor. Ve asıl kadına bu yapılanların erkek eliyle yapıldığı gerçeğini görüyoruz. Erkeklerin eğitilmesi ve özellikle de kadınlar tarafından eğitilmesinin ne kadar da elzem olduğu bir gerçek. Ancak hükümetlerin yasal düzenlemelerinin çok önem olduğunu biliyoruz. Pozitif ayrımcılık gerçeği, yasalarda kadınlara yönelik cinsel ayrımcılık içeren bölümlerin kaldırılması, eşitlik ilkesine uygun düzenlenmesi gerekiyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yine kadınların ezildiklerini dile getirecekleri bir gün maalesef. Tüm dünyayı güzelleştirecek olanın kadın elini değmesi olduğunu biliyoruz. Onların özgürleştirdiği bir dünya daha güzel olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0
4 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Bülent Han

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı