ABD’NİN SURİYE’DEKİ SİLAHLI KÜRT GRUPLARI DESTEKLEMESİNİN ALTINDA YATAN SEBEPLER

Öncelikle ABD’nin resmi olarak PKK’yı terör örgütü ilan ettiğini ve bu durumun halen değişmediğini hatırlatarak başlayalım...3 min


Ancak global siyasetin en aktif aktörlerinden biri olan ABD’nin kendi çıkarları doğrultusunda geliştirdiği politikalar gereği PKK’nın diğer ülkelerdeki uzantılarını aynı kategoriye koymaması gibi bir durum söz konusu. İşte „resmi” anlamda çıkmaz sokaklara girilmesinin sebebi de bu.

 

ABD’NİN ORTA DOĞU STRATEJİSİ

Ortak çıkarlar, ortak hedef ve stratejiler konusunda anlaşma sağladığı hemen her ülke ve grupla „belli dönemler” için ortaklık yapmak, ABD’nin en meşhur dış siyaset yöntemlerinden biri.

Bu noktada Türkiye ve Amerika arasındaki müttefiklik ilişkilerinin de temel dayanaklarını bu ortaklıklar oluşturuyor(du). Körfez Savaşı, Irak Savaşı ve Suriye Sivil Savaşı gibi süreçlerde genellikle ABD eksenli bir dış politika izleyen Türkiye, ABD’nin en iyi müttefiklerinden biriydi.

Ancak Suriye İç Savaşı sırasında ülke içi otoritenin kaybolması nedeniyle Türkiye sınırına yakın Kuzey Suriye bölgesinde bazı karışıklıklar baş gösterdi. Bu karışıklıklar neticesinde dönem dönem IŞİD dönem dönem PYD-YPG ve SDG kuvvetleri bölgeyi kontrol altında tuttu. Son yıllarda Türkiye’nin düzenlediği operasyonlar neticesinde gücünü iyiden iyiye kaybeden IŞİD’in bölgeden silinmesiyle birlikte, PYD ve YPG gibi terör örgütlerinin hakimiyet alanları oluşmaya başladı.

ABD’NİN BÖLGEDEKİ DOSTLARI; SİLAHLI KÜRT GRUPLAR

Amerika Kürtleri Neden Destekliyor?

PKK ile organik bağlara sahip bu örgütlerin, IŞİD’e karşı mücadele verdikleri gerekçesiyle başta ABD olmak üzere, batılı ülkeler tarafından desteklenmesi Türkiye’yi rahatsız etti. PYD ve YPG’nin son dönemde iyice güçlenerek Suriye Merkezi Yönetimi’nden ayrı özerk bir yapılanmaya gitmesi bardağı taşıran son damla oldu. Zira bu yapılanmanın bir sonraki adımı bağımsız bir Kürt Devleti demekti. Bu devletin kuruluşunda rol oynayacak unsurlar ise Türkiye’nin 30 yılı aşkın süredir mücadele ettiği PKK uzantısı örgütlerdi.

Bu nedenle Türkiye ile ABD’nin Suriye üzerindeki çıkarları çatışır duruma geldi. ABD halen Kürt terör örgütlerinin bölgede huzur ve güvenliği sağladığı iddiasını savunmaya devam ediyor. Buna karşılık Türkiye de PYD ve YPG’yi hedef alacak yeni operasyonların yolda olduğunu duyuruyor.

ABD’nin Irak Savaşı sonrası Kuzey Irak’ta kurdurduğu Kürt Yerel Yönetimi’ne benzer bir planı Suriye için de uygulamaya çalıştığı iddia ediliyor. Bu noktada Suriye ve Türkiye devletlerine göre manipüle edilmesi daha kolay olan silahlı Kürt grupların, kendi çıkarlarından ziyade ABD’nin çıkarlarını ön planda tutma potansiyeli bu iddiaların en büyük dayanağı.

 

RUSYA – ESAD – TÜRKİYE VE ABD DENGELERİ BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

Bunlara ek olarak, Rusya ve Esad’ın da bölgede güçlenmesine engel olmak ABD’nin en büyük hedefleri arasında. Türkiye’nin Rusya ile dostane ilişkilere sahip olması da yine Kürt grupları, ABD çıkarları açısından daha faydalı bir konuma getiriyor. Ayrıca ABD ile Türkiye arasında Rahip Brunson ve Gülen’in iadesi gibi konularda yaşanan gerginlikler de ABD’nin tedirgin olmasına neden oldu. Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemleri satın alması ile bu tedirginlik doruk noktalarına çıktı.

Özetle, ABD için Kuzey Suriye ve çevre bölgelerde tek dost silahlı Kürt örgütler. Zira başta Türkiye olmak üzere çevre ülkelerin Suriye üzerindeki çıkarları ABD’ninkilerle taban tabana zıt.

Türkiye, Irak Savaşı sonrası PKK’nın nasıl güçlendiğinin farkında olarak Kuzey Suriye’deki Kürt yapılanmalara izin vermemekte kararlı. Bu kararlılık neticesinde Türkiye’nin belli bölgelerde kalıcı olma potansiyeli de var. Türkiye’nin Kuze Suriye’de kalıcı olması da ABD’nin bölgedeki ekonomik ve siyasi planlarını yerle bir edebilir.

 

 

 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı