Burun Tıkanıklığı Bademcik İltihabına Yol Açıyor

Bebek ve çocuk hastalıklarında birinci sırada yer alan bu rahatsızlığın farklı bir sebebi de sinüzit olarak karşımıza çıkıyor.2 min


Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte özellikle bebek ve çocuklarda burun tıkanıklıkları gündeme gelmeye başladı bile. Tabii burun tıkanıklığı deyip geçmemek gerekiyor, çünkü bademcik iltihabının başlıca nedenleri arasında burun tıkanıklığı yatıyor. Peki, tıkalı bir burun nasıl bademcik iltihabına neden olur? Hemen izah edelim. Burun kanalları tıkalı olduğu için ister istemez nefes alma ihtiyacımızı ağzımızdan karşılarız. Oda sıcaklığı kaç derece olursa olsun ağızdan alınan hava bademciklerin mikroplarla buluşmasını sağlar. Üstelik henüz gelişim çağındaki çocukların bademcik yapısı çok daha hassas ve zayıf bir yapıdadır. Dolayısıyla ağzında uzun süre nefes alan çocukların bademcikleri savunmasız kalır ve iltihap oluşma riski artar.

Bebek ve çocuk hastalıklarında birinci sırada yer alan bu rahatsızlığın farklı bir sebebi de sinüzit olarak karşımıza çıkıyor. Yine burun kanallarının tıkanmasına yol açan Sinüzit, alın ve baş bölgesinin soğuk havaya maruz kalması sonucunda sinüslerin iltihaplanması ile kendisini gösteriyor.


Bebeğinizin Ateşini Elinizle Ölçmeyin

Bebeğinizin alın ve baş bölgesini soğuk havalarda korumayı başarırsanız sinüzitten de korunmuş olursunuz. Dolayısıyla en azından sinüzit kaynaklı bademcik iltihabı tehlikesini pas geçmiş olursunuz. Peki, aldığınız tüm tedbirlere rağmen çocuğunuzun bademcikleri şişti ve yüksek ateş sorunu ile karşılaştınız. Bu noktada çok önemli bir hatırlatma yapalım birçok ebeveyn çocuğun ateşini elleriyle hissetmeye çalışır ve buna göre bir karar verir.

photo by Thái Bùi

Bu son derece yanlış bir davranıştır. Çünkü özellikle ateşin pike yaptığı sırada ayaklarda önemli ölçüde soğuma meydana gelir. Dolayısıyla el yordamıyla ayaktan bakılan ateş çok yanıltıcı fikir vererek çocuğun ateşinin düştüğü kanaatinin oluşmasına neden olur. Maalesef çocuklarda ve bebeklerde ağır sonuçları olabilecek havale geçirme oranının büyük bir bölümü bu tip yanlış davranışlardan kaynaklanıyor.

Burun Tıkanıklığı Solüsyonlarını 3 Günden Fazla Kullanmayın

Burun mukozası oldukça hassas bir yapıdadır ve burun tıkanıklığını gidermek için kullanılan solüsyonlar bu yapıya kısmen de olsa zarar verir. Mutlaka doktorunuz size söyleyecektir, fakat 3 günden daha fazla bu solüsyonların kullanılması farklı zararlara neden olduğundan hekim tarafından özellikle belirtilmediği sürece kendi başınıza solüsyonu bu süreden fazla kullanmayın.

picture by todaysparent

 Bunun yanı sıra tıkanıklığı gidermek için kullanılan farklı manual yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yine hayati bir bilgiyi sizlerle paylaşalım. Kız çocuklarına göre erkek çocukları havale geçirmeye biraz daha fazla yatkındır. Bunun sebebi erkek vücut ısısının kız çocuklarından daha yüksek olmasıdır. 

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı