CUMHURİYET DÖNEMİNDE AMERİKA’YA YAPILAN TÜRK GÖÇLERİ

Amerikalı Türkler ile ilgili önceki yazımızda daha çok Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki göçleri irdelemiştik. 4 min


Bu kez modern Türkiye Cumhuriyeti’nden ABD’ye yapılan göçler hakkında bazı çarpıcı bilgiler vereceğiz.

Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde 1965 yılına kadar Türkiye – ABD arası göçlerde büyük hareketlilikten bahsetmek zor. Özellikle 1924 yılında ABD’nin çıkardığı göç yasasının getirdiği sınırlamalar burada etkili oluyor.

Bu anlamda, 1930 ve 1950 yılları arasında yıllık yaklaşık 100 Türk vatandaşının ABD’ye giriş yaptığı biliniyor. Bunların da ne kadar Amerikalı Türk diyebileceğimiz kadar yerleşik düzen kurdu bilemiyoruz.

Ancak 1965 yılında ABD’nin göç yasalarında yaşanan değişiklikler ile yeni özgürlükler gelmeye başladı. Bu sebeple 1965 yılından itibaren Türkiye’den ABD’ye göç eden insan sayısı 2.000 – 3.000 arası bir seviyeye geldi.

AMERİKALI TÜRKLERİN YAKIN TARİHİ

Amerikalı Türkler ile ilgili paylaşmış olduğumuz önceki yazıdaki Amerikalı Türk profili de bu sırada değişime uğradı. Zira özellikle 1960 – 1970 arası dönemde ABD’ye göç eden Türklerin profili oldukça farklıydı. Daha önceleri „vasıfsız iş gücü” olarak nitelendirilen vatandaşlarımızın ağırlıkta olduğu göçmen profiline artık eğitimli insanlar katıldı. Bu noktada doktorlar, mühendisler, sağlık çalışanları ve üniversite mezunu yüksek öğrenime devam eden öğrenciler Amerikalı Türk camiasına katılmaya başladı. 

1960’lı yıllarda 10.00 sonraki on yıllık süreçte yaklaşık 13.000 Türk vatandaşı ABD’ye giriş yaptı. Ancak bu vatandaşlar özellikle Osmanlı döneminden çok farklı demografik özelliklere sahipti. Öncelikle Osmanlı döneminde gerçekleşen „erkek ağırlıklı” göçlerin yerini cinsiyet anlamında daha homojen bir kitleye bıraktığı görülüyordu. Ayrıca bu dönemde ABD’ye giriş yapan Türkler arasında Türk milliyetçiliği ve sekülarzmi yaygın dünya görüşleri arasındaydı.

Bu süreçte Amerikalı Türk profili tamamıyla değişmeye başladı. Artık Amerikalı Türkler arasında yüksek eğitimli genç kadınlar da yer alıyordu. Cinsiyet fark etmeksizin eğitimli ve vasıflı göçler de hız kazanmıştı. Ayrıca çeşitli branşlarda yüksek eğitimlerini tamamlamak için ABD’ye gelen Türklerin sayısı da yükselişe geçti.

Fakat milenyuma yaklaştığımız dönemlerde Amerikalı Türk profili tekrar değişmeye başladı. Osmanlı dönemine benzer şekilde vasıfsız işçi sıfatıyla ülkeye giren Türklerin sayısı arttı. Bu noktada, Amerikalı Türkler kafe, bar, restorant, benzinlik, market ve inşaat gibi çalışma alanlarında da sayılarını arttırmış oldu. Hatta bazı Türk vatandaşları yeşil kart ve farklı sebeplerle vatandaşlık aldı. Bu noktada artık kendi işinin patronu Amerikalı Türkler görmek de mümkün hale geldi.

ABD’YE KAÇAK YOLLARDAN GİRİŞ YAPAN AMERİKALI TÜRKLER

Son yıllarda, kargo gemileri aracılığı ile ABD’ye kaçak giriş yapan Türk vatandaşlarının sayısında da belirgin bir artış gözleniyor. Kaçak girişlerin sebepleri arasında, ABD ile Türkiye arasında son yıllarda yaşanan vize krizlerinin de etkili rol oynadığı tahmin ediliyor. Ancak güncel durumu özetlemek gerekirse ABD’de yaşayan Türk asıllı vatandaşları arasında hemen her türlü sosyo-ekonomik profilden insan bulmak mümkün.

BİR AMERİKALI TÜRK ‘E RASTLAMAK İÇİN ŞANSINIZIN EN YÜKSEK OLDUĞU BÖLGELER

Amerikalı Türklerin sayısı artmaya başladıkça kendilerine ait belli mahalle ve bölgeler de kurmaya başladılar. Günümüzde Amerikalı Türk nüfusunun yoğunlukta olduğu yerleri aşağıdaki listede görebilirsiniz;

 • New York City Metropolitan Area
 • Massachusetts
 • New Jersey
 • North Carolina
 • Michigan
 • Wisconsin
 • Ohio
 • Illinois
 • Indiana
 • Florida
 • Maryland
 • California
 • Texas

Son olarak, adı geçen bölgelerde yaşayan Türklerin dini inançlar bakımından Türkiye’deki mozaiği yansıttığını da görebiliyoruz. Buna göre, Amerikalı Türklerin yüksek oranla Sünni – İslam inancını takip ettikleri biliniyor. Ek olarak, Alevi, Yahudi ve Ortodoks Hıristiyan inançlarına mensup Türkler de ABD’de yaşamlarına devam ediyor.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı