Diyet Yaparken Yağların Kasa Dönüşmesi

Diyetten kesin ve kalıcı bir sonuç almak için diyeti sporla desteklemek gerekmektedir. Fakat bunlardan önce yolun en başındayken hedefin çok iyi belirlenmesi gerekir2 min


1
4 shares, 1 point

Diyet Yaparken Yağların Kasa Dönüşmesi

Diyetten kesin ve kalıcı bir sonuç almak için diyeti sporla desteklemek gerekmektedir. Fakat bunlardan önce yolun en başındayken hedefin çok iyi belirlenmesi gerekir. Bu hedefe ulaşmak için de vücudun işleyişini kavramak önemlidir. Yolun en başında yapılacak olan ufak bir hata verilecek olan emeklerin heba olması anlamına gelecektir. Genelde vücudunda fazla yağ olan insanlar çok daha hızlı sonuca ulaşmak için yağlarını kasa nasıl çevirebileceğinin yolunu aramaktadırlar.

Yağlar Kasa Çevrilir mi?

Ne yazık ki yağların kasa çevrilmesi mümkün değildir. Yağ hücrelerinin kas hücrelerine, kas hücrelerininse yağ hücrelerine dönüşmesi durumu imkânsızdır. Birbirinden oldukça farklı yapıda olan bu hücrelerin birbirine çevrilemezler. Diyet yapmaya başlarken bu sorunun cevabını aramak tamamen vakit kaybı olacaktır. Yağ hücreleri kas hücrelerine dönüşemezler fakat yakılan yağların oluşturacağı boşlukları kas ile doldurmak mümkündür. Düzenli ve dengeli beslenmeyle yapılan diyetin yanına ağırlık çalışmaları eklenildiği takdirde kas kütlesini artacak, böylelikle yakılan yağlar sonucunda derinin sarkması önlenecektir.

Diyet bitirilip, spor bırakıldığında kasların sarktığına inanılmasının sebebi ise şudur; dengeli beslenme düzeni bırakıldığından dolayı vücuda gereğinden fazla kalori yüklemesi yapılır, kaslar da spor yapılan zamanlardaki gibi çalıştırılmadığından dolayı kalori yakımını minimum seviyeye düşürür. Bu da kasların üstünün tekrar yağ katmanı ile dolmasına neden olur. Yani kaslar olduğu yerde durur ama çalıştırılmadığından dolayı hacmi küçülür ve üstü yağ ile kaplanır. Sarkan ise kaslar değil, yeni oluşan yağ kütlesidir.

Yağları Kasa Çevirme İnanışı Nereden Gelir?

Yağları kasa çevirme inanışı uzun yıllardan bu yana insanların inandığı en büyük yanlışlardan biridir. Bu yanlış inanışın sebebiyse vücut geliştirme sporu ile ilgilenen profesyonellerin yarışma öncesi ve sonrası görülen vücut şekillerinin bilinçsiz insanlar tarafından yorumlanmasıdır. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen insanlar yarışmaya hazırlık döneminde kas kütlesini arttırabilmek adına karbonhidrat alımını maksimum düzeyde tutarlar.

Bu yüzden kas ile birlikte yağ kütleleri de oldukça artar. Bu dönemde amaç sadece kas inşa etmek olduğu için vücudun yağlanması pek önemsenmez. Yarışmaya kısa bir süre kaldığında ise vücutlarında oluşan yağları yakmak için karbonhidrat alımını minimum düzeye düşürüp, yağ oranını %2 seviyelerine kadar düşürürler. Sonuç olarak kasları yağların altında kaybolmuş olan bir vücudu kısa bir süre sonra sıfır yağ ile gören birçok kişi yağların kasa dönüştüğünü zannederek bu yanlış inanışa neden olmuştur.


Like it? Share with your friends!

1
4 shares, 1 point

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı