DÜNYA MİLLETLERİ HAKKINDA ÇOK BİLİNEN ANCAK GERÇEĞİ PEK YANSITMAYAN KLİŞELER

Genellikle milletler ile ilgili önyargılardan kaynaklanan bu klişelerden bazıları gerçekten şaşırtıcı. 1 min


Türk milleti olarak bizim de sıkça karşılaştığımız bir durum. Yabancı bir ülkede kendinizi Türk olarak tanıttığınızda „O zaman sen şunu yapıyorsun? yada bunu yapıyor musun? gibi sorularla karşılaşabiliyoruz. Burada şu ve bu yerine kimi zaman Arapça konuştuğuuz iddiası kimi zaman develerle dolu bir ülke olduğumuz yanılgısı, bazen de biyerlerinden uydurdukları ”Midnight Express” filmi gelebiliyor. Yani sonuçta hepsi birer önyargıdan ve yanlış bilgiden ibaret.

Şimdi gelin dünyanın diğer milletleri hakkında, aslında pek de gerçekle bağdaşmayan ne tür klişeleşmiş önyargılara sahibiz birlikte görelim.

 1. 1 KANADA’DA HAVANIN 7/24 BUZ GİBİ OLMASI


  Kanada diyince birçok insanın aklına baştan ayağa buz kesmiş ve bütün yılı böyle geçiren bir ülke geliyor. Ancak aslında bu oldukça yanlış bir klişe. Zira yaz aylarında dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Kanada’nın çeşitli bölgelerinde de + 30 derece ve üzeri sıcaklık görmek pek de zor değil. 

  Kıssadan hisse, „iglo”lar pek de Kanadalılara göre evler sayılmaz!

 2. 2 BÜTÜN AMERİKALILARIN AŞIRI VATANSEVER OLMASI


  Belki de Hollywood’un dünyaya pompaladığı bir önyargı. Ancak bu da gerçeği net olarak yansıtmıyor. Zira günümüzde Amerika’da milli marş ve bayrak törenleri esnasında oturma eylemi yapılacak kadar muhalif bir kesim de mevcut. Bu örnek ülkedeki milli duyguların ne kadar yoğun yaşandığı konusunda yeterli olmuştur diye düşünüyoruz.

 3. 3 İNGİLTERE’DE YEMEKLER BERBATTIR


  Dünyaca kabul görmüş en meşhur klişelerden biri. Aslında çok eski tarihler için belki doğruluk payı olan bir algı. Ancak günümüzde İngiltere’nin metropolleri ve kültür çeşitliliği ile dünyanın en lezzetlerine ev sahipliği yapan bir ülke olduğu kesin. Ayrıca İngiliz milletine mensup dünyaca ünlü birçok aşçı da var!(Jamie Oliver, Gordan Ramsay..)

  Son olarak, İngilitere’deki Hint yemeklerinin Hindistan’dakilerden daha güzel olduğunu söyleyenler olduğunu hatırlatalım. 

  Tabii olaya „ırk” temelli bakarsak belki halen „İngiliz” yemeklerini eleştirebiliriz ama şu devirde bunun pek bir önemi yok gibi görünüyor. 

 4. 4 FRANSIZLAR KABADIR


  Fransa Eski Dış İşleri Bakanı Laurent Fabius tarafından da kabul edilen bir başka önyargı. Fabius’da görev yaptığı dönem bir açıklamasında ülkesinin diğer milletler tarafından „kaba ve soğuk” insanlarla dolu bir ülke olarak tanındığını kabul ediyor. 

  Ancak işin aslı tabii ki öyle değil. Evet, biz Türklere göre Fransızlar bir parça daha ciddi olabilir. Ama bu onların kabalığından ileri gelmiyor, sadece bir kültür ve mizaç farkı var.

 5. 5 İTALYA’DA HERKES ŞIK VE KARİZMATİK


  İnsanı gülümseten enteresan bir önyargı. Ancak birçoğumuzun da kafasındaki „İtalyan” imajıyla örtüşmeye devam ediyor.


  Bazı insanlara göre „rüküş” bir İtalyan’a rastlamak mümkün değil. Hatta İtalyanların kendisi de şık giyinmenin genetik bir özellik olduğunu düşünüyor. Ama İtalya’nın herhangi bir şehir meydanında yarım saat harcamak bu ön yargıyı kırmak için yeterli. Tabii siz ısrarla şık olmayanların turist olduklarını iddia ederek buna devam edebilirsiniz. Ama gerçekte öyle mi acaba?

 6. 6 POLONYA'DA ALKOL TÜKETİMİ HAT SAFHADA


  Evet, aslında Slav coğrafyasının geneli hakkında böyle bir klişe ve önyargı mevcut. Ancak Polonya özelinde durum gerçekten çok farklı. 

  Ülke toplam alkol tüketimi anlamında dünyanın önde gelenleri arasına giriyor. Buraya kadar doğru.

  Fakat Polonya’da yapılan son araştırmalar neticesinde ülkede tüketilen toplam alkolün yarısı sadece ve sadece yüzde 7’lik bir kesim tarafından tüketiliyor. 

  Yani Polonya’da genel bir alkolizmden söz etmek çok zor. Ancak bu küçük alkolik grubun gerçekten alkolü sevdiğini çok rahat söyleyebiliriz. Bu alkolik azınlığın kişi başına düşen alkol miktarını hesaplamak dahi istemiyoruz. Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı