DÜNYA TARİHİNDE İZ BIRAKAN 6 ÜNLÜ KADIN

Modern dünyanın moda fikir akımlarından birisi de feminizm... 1 min


Günümüzde özellikle eğitimli genç kadın neslin feminist fikirlere daha yakın bir dünya görüşü belirlediklerine sık sık şahit oluyoruz. Kadınların iş hayatı ve sosyal hayatta erkeklerle eşit seviyeye gelmesi, kadına yönelik şiddetin engellenmesi, ayrımcılıkların önüne geçilmesi gibi konularda çalışan ve „kadın haklarını” savunan birçok sivil toplum örgütü de hem global hem de yerel anlamda faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Henüz bu modern mücadele başlamadan çok önceleri, dünyayı değiştirecek icraâtlere imza atmış kadınların insanlık tarihinde önemli bir yeri var.

 1. 1 Florence Nightingale 1820 – 1910


  Kırım Savaşı sırasında yüzlerce askerin hayatını kurtaran bir hemşire. Onun için sağlık hizmetleri bir meslek değil bir tutku. Mesleği hemşirelik olmasa bile farklı yollardan yüzlerce hayatı kurtaracak bir kadın. Zira hayattaki tek tutkusu insanların yardımına koşmak.

 2. 2 Marie Sklodowska – Curie 1867 – 1934


  „Bilim adamı” kavramının günümüzde bir cinsiyete atfedilmekten sıyrılıp „bilim insanı” olarak anılmaya başlamasında mihenk taşı sayılacak icraatleri ile dünya bilim tarihine damgasını vurmuş bir kadın. Polonya asıllı Curie hayatının büyük bölümünü Fransa’da geçirdiği için aynı zamanda Fransa vatandaşı. Bu sebeple kendisi genellikle „Madame Curie” olarak da anılıyor. 

  Günümüzde kullanılan x-ray teknolojisinin temellerini atan çalışmaları ile bir daha silmemek üzere dünya tarihine ismini kazımış. Ve tabii ki; Nobel Kimya ve Nobel Fizik ödüllerine sahip bir kadın.

  Gelecek nesillere örnek olacağının farkında olarak, hayatla ilgili şöyle bir beyanda da bulunmuş;

  „Hayat hiçbirimiz için kolay değil. Değil de ne olmuş? Hepimizin dirayetli ve özgüvenli olması gerekiyor. Hepimiz bir konuda fark yaratacak güce sahip olduğumuza inanmalı ve ne olursa olsun bu amaç uğrunda çabalamalıyız.”

 3. 3 Mother Teresa 1910 – 1997


  Ülkemizdeki adıyla Rahibe Teresa’nın sadece inancı ile açıklanamayacak kadar yardım sever olması bütün insanlık için örnek teşkil ediyor. 

  Üsküp, Makedonya’da henüz Osmanlı hakimiyeti varken dünyaya gelen Teresa aslen bir Arnavut kızı. 12 yaşında başladığı dini eğitimi ile birlikte dünyada iyilik kavramını tekrar tanımlayan Teresa 1979 yılında Nobel Barış Ödülüne de layık görülmüş. 

 4. 4 Marilyn Monroe 1926 – 1962


  Güzelliği ve cazibesi ile ön planda gibi görünse de Hollywood’daki „aptal sarışın” imajının yıkılmasında rol oynayan kadınlardan birisi. Bir entelektüel, Marilyn Monroe. Bütün dünyaya ten ve saç renginin bir önemi olmadığını kanıtlayan kadınlardan birisi.

 5. 5 Clara Barton – 1821 – 1912


  Bir eğitimci. Öğretmen. Genç yaşlarında tamamladığı öğretmenlik eğitimi ve öğretme tutkusu ile kendi okulunu açmaya kadar giden bir serüvene başlıyor. 

  En az eğitimci kimliği kadar önemli ve ABD tarihindeki dönüm noktalarından biri olan „Amerikan Kızıl Haçı”nın kurulması da Clara Barton’un kişisel çabaları sayesinde gerçekleşiyor. „Kızıl Haç” gibi nesiller boyu iyilik ve yardım dağıtan bir kurumun kurucusu olmak kadar şanslı olmayı hangimiz istemeyiz?

 6. 6 Cleopatra


  Şimdi tarihte biraz daha derinlere inelim. Antik Mısır’dayız. 

  Binlerce yıl sonra halen güzelliği ile adından söz ettirecek bir kadın. Belki de dünya tarihinin en güzel kadını. 

  Ancak tek özelliği bu değil. Kendisi aynı zamanda iyi bir ülke yöneticisi ve tarihteki ilk politikacılardan biri olarak kabul ediliyor. Roma İmparatorluğu’na karşı verdiği mücadelede zaman zaman dillere destan güzelliğinden faydalanmış olsa da bu onun iyi bir yönetici olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı