DÜNYADA YILBAŞI NASIL KUTLANIYOR

Hemen hemen her ülkede 31 Aralık gecesi miladi takvime göre yapılan yılbaşı kutlamalarını görmek mümkün.3 min


İstisna bazı ülkeler hariç miladi takvim kullanmayan kültürler bile dünyanın büyük kısmına ayak uydurarak miladi yılbaşı gecesinde birtakım kutlamalar düzenliyor. 

Bildiğiniz gibi düğün, kutlama, eğlence vb. organizasyonlar dünyanın her yerinde farklı geleneklere göre icra ediliyor.

Yılbaşı kutlamaları sırasında sürdürülen ve dünyanın en meşhur yılbaşı geleneği olarak kabul edilen ilk adet „gece yarısı öpüşme”. Amerika Birleşik Devletleri’nden dünyaya yayıldığı tahmin edilen bu adetin çok daha eski tarihlerde (Antik Roma dönemi) Satumaila adı verilen „kışı karşılama” kutlamaları sırasında ortaya çıktığı iddia ediliyor.

Bu geleneğin sürdürülmesinin altında yatan batıl inanç ise şöyle; „Eğer bir kişi 31 Aralık gece yarısı öpecek birini bulamazsa takip eden seneyi yalnız geçirir”.

Şimdi yılbaşı kutlamaları arasından pek fazla bilinmeyen ancak oldukça ilginç hikayelere sahip olan başka geleneklere göz atalım.

Danimarka yeni yılda ne yapıyor?

Danimarka’da „kapıların üzerinde tabak kırma” eylemini barındıran çok ilginç bir yılbaşı kutlaması mevcut. Hem de bu tabakları yeni yıl yemeğinden sonra kırıyorlar, yani ortalık baya kirleniyor.

Her yılbaşı gecesi akrabalarının veya yakınlarının evinde saat tam 12’yi vurduğunda sandalyelerinin üstüne çıkıp, kapıların üzerinde tabakları parçalayan ve bunu her yılbaşı gecesi tekrarlayan Danimarka halkı bu sayede gelecek yıl için hem ev sahibine hem de kendilerine şans dileklerinde bulunuyor.

Meksika yeni yılda ne yapıyor?

Evde yılbaşı kutlaması yapanların devam ettirdiği bir diğer ilginç gelenek ise Meksika’dan. Meksikalıların yeni yıla temiz bir sayfa açmak için yılbaşı akşamı evlerini süpürme gibi bir geleneği var. Aynı zamanda evin içinde bir süreliğine ellerinde bir valiz ile dolaşmak da yine ilginç Meksika yılbaşı kutlama geleneklerinden biri.

İkinci geleneği genellikle seyahat etmeyi seven kişiler devam ettiriyor zira bu eylemin amacı yeni yılda bol bol seyahat imkanı için iyi şansı çekmek.

Yine Latin Amerika’dan -eninde sonunda evde biteceği düşünülen- bir yılbaşı kutlaması geleneği de renkli iç çamaşırı giymek.

Ülkemize ve dünyanın birçok ülkesine kadar özellikle „kırmızı iç çamaşırı” şeklinde yayılan bu geleneğin çıkış noktası yeni yıl akşamı partnerinizin ilgisini çekmek. Bu nedenle en sık kullanılan renk kırmızı ancak Bolivya’da iyi şansı çeken renk olduğuna inanılan „sarı” da bu amaçla kullanılabiliyor.

Şimdi de Avrupa’daki Latin kültüründen bir önekle devam edelim. Madrid’de Puerte Del Sol’de düzenlenen yılbaşı kutlamaları kapsamında gece yarısı 12 kere çalan kilise çanı ile senkronize bir şekilde herkes 12 tane üzüm yiyor.

Kimileri bunu şehrin meydanında yüzbinlerce kişi ile beraber yaparken kimileri de evlerinden bu geleneğe katılıyor. Güney Amerika ülkelerinde de görülebilen bu adetin kökenleri net olarak bilinmese de Alman ve Fransızların 1800’lerde yaptıkları şampanya ve üzümlü yılbaşı kutlamalarından temel aldığı düşünülüyor.

Birçok gelenekte olduğu gibi „12 üzüm” geleneğinin de amacı yeni yılda, iyi şans yakalamak.

Tam olarak bir kutlama olarak düşünemesek de Finlandiya, Şili, Orta Amerika ve dünyanın birçok farklı bölgesinde yılbaşı akşamı mezarlık ziyaretleri de oldukça meşhur. Özellikle Şili’de insanlar kalabalık kitleler halinde sevdiklerinin mezarı başında yeni yıla girmeyi tercih edebiliyor.

Bu açıdan bizim dini bayramlarda yaptığımız mezarlık ziyaretlerini çağrıştıran bir gelenek diyebiliriz.

Son olarak, ülkemizi düşünecek olursak aklımıza gelen ilk gelenek „tombala” olsa gerek. Özellikle yılbaşı kutlamalarını evde yapmayı tercih eden aile ve arkadaş gruplarının yıllardır değişmeyen tercihi tombalanın da bir şans oyunu olması nedeniyle galipler için iyi şansı işaret ettiği düşünülmüş olabilir.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı