Fortnite Üzerinden Para Aklama!

Fortnite içerisindeki eşyaları gerçek paraya dönüştürerek para aklama yapıldı. 2 min


Çağ değiştikçe hayatımıza kattığı olumlu etkiler kadar olumsuz etkiler de söz konusu oluyor. Bilgisayarlar, oyunlar geliştirdikten sonra oynaması ücretsiz oyunlar çıkarıp bunlar içerisinde bir iş sektörü yaratmaya başladık insanoğlu olarak. Fakat her iyi şeyde muhakkak kötü bir şey de vardır. Bu teoremin yeni karşılığı, ücretsiz, herkese açık, çok popüler bir oyun olan Fortnite içerisinde yaşandı. 

Fortnite, bu sıralar oldukça popüler bir oyun ve maalesef fazla ünün getirdiği negatif özellikler de mevcut. Oynaması ücretsiz olan her oyun gibi Fortnite’ta da oyun içerisinde eşya ve kıyafet satılıyor. Bu satın alma sonucunda oyuncular karakterlerini özelleştirebiliyor ya da alım yaptıkları ürüne göre güçlendirebiliyorlar da. Bu eşyaları satın almaktaki mantık aslında oldukça basit, fakat bu basitliği kullanabilecek kötü niyetli kişi veya kurumlar her zaman oluyor. 

Hesapları Satışa Çıkarıyorlar

Geçtiğimiz günlerde Variety isimli güvenilir bir basın kaynağından yayılan habere göre, Fortnite içindeki eşya alışverişi, kötü niyetli kişiler tarafından para aklamak amaçlı kullanılmış. Bildiğiniz üzere “kasılmış” hesapları satmak Türkiye’de de oldukça meşhur. Kötü niyetli kişiler, Fortnite hesapları oluşturup, çalıntı kredi kartlarıyla oyunun eşyalarından satın alıyor ve daha sonra bu hesapları eBay vb. siteler üzerinden satışa çıkarıyorlar. Satış, PayPal gibi ödeme siteleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor ve sonuç olarak çalıntı kredi kartıyla yapılan alışverişler, yasal, kullanılabilir bir paraya dönüşmüş oluyor. Yani sonuç olarak Fortnite ile para aklama durumu söz konusu. 

Söz konusu olayı da tespit etmek oldukça güç. Zira bir oyun hesabını internet üzerinden satmanın yasa dışı bir yanı yok. Bunun nasıl çözülebileceğini sorusunun cevabına gelirsek, işin tamamen Fortnite geliştiricilerine kaldığını söylemek mümkün. Zira PUBG’nin geliştiricisi Epic Games, böyle bir şey olmaması için tüm hesabın satın alınmasına gerek kalmadığı bir yöntem geliştirdi. Umarız Fortnite için de böyle bir geliştirme yakında gerçekleşir ve kötü niyetli kişiler bu tür yöntemlerle para kazanamazlar. 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı