GİZLİ MESAJLAR YERLEŞTİRİLMİŞ ROCK/METAL ŞARKILARI

Birçok müzik türüne göre yeni sayılabilen metal müziğin söz yazarları da her geçen yıl daha fazla olgunlaşıyor diyebliriz.1 min


Bu sayede her yazdıkları metal şarkısına daha derin anlamlar yüklemeye çalışan söz yazarları kimi zaman bu işi şarkıların içine yerleştirdikleri gizli veya dolaylı mesajlarla yapıyor.

Bunun bir neticesi olarak birçok metal grubunun fan sayfalarında şarkıların „asıl anlamları” konusunda uzun tartışmalar yapılıyor. Öyle ki, bazı şarkıların tersten oynatıldığında çok enteresan sözlerin duyulduğunu söyleyenler bile var.

Bahsettiğimiz tartışmaların ciddiyetini vurgulamak için bir örnekle devam edelim; ü2nlü rock grubu Eagles’ın meşhur şarkısı Hotel California hakkında ortaya çıkan bu tür spekülasyonlara bir son vermek için şarkı sahipleri resmi açıklamalar yapmak zorunda kaldı.

Şimdi de gizli mesajlar yerleştirildiğini düşündüğümüz sözlere sahip ve çok sevilen metal şarkılarından örnekler verelim.

 1. 1 Slayer - Hell Awaits


  Aslında Slayer’ı takip edenler mesajların gizl olmas kısmı pek bir anlam ifade etmeyecektir zira şarkı sözlerini sözlük anlamıyla aldığınızda dahi yeterince korkunç mesajları doğrudan veren bir hava mevcut. 

  Zaten „Hell Awaits (Cehennem Bekliyor)” gibi bir isme sahip olan şarkıdan normal bir mesaj beklememek lazım. 

  Ancak şarkının özellikle introsunda yer alan „tekrar hoş geldiniz” sesleri ve aynı intro tersten oynatıldığında duyulan „Join Us (Bize Katıl)” cümlesi ile Slayer’ın şarkılarında anlatılan sanatist felsefeye bir gönderme olduğu aşikâr. 

  „Tekrar hoş geldiniz” cümlesini açıklarken grup; „İkinci albümümüzde bizi tekrar dinleyen hayranlarımıza bir şükran göstergesi idi” minvalinde şeyler söylemiş. 

 2. 2 Tool - Intension


  Metal grupları arasında oldukça sıradışı işlere imza atmış bir grup olarak adından söz ettiren Tool kendisini progresif alternatif rock/metal grubu olarak tanımlar. 

  Bu zincirleme müzik türü tamlamalarının ürünü olarak ortaya çıkan şarkıları da birçok kez sansüre maruz kalır ve yayıncılar tarafından reddedilir. 

  Hemen hemen bütün şarkıları bilinçaltı mesajlarla örülü olsa da Intension şarkısında oldukça kısık sesle duyulan bazı sesler, metal müziğin doğasına aykırı olması ile oldukça dikkat çekiyor.

  İşte o sözler;

  „Annenizi dinleyin, Babanız haklı, Çok çalışın, Okula devam edin, Annenizi dinleyin, Babanız haklı, Annenizi Dinleyin, Babanız Haklı!” 

  Tabii bu bahsedilen cümleleri duymak için oldukça kaliteli bir kulaklıkla yüksek ses seviyesini kullanmanız gerekiyor. 

  Sözler ile ilgili yorumumuza gelecek olursak; belki de adamlar ters psikoloji deniyordur yoksa bu sözler metal müzikle bağdaştırılamayacak kadar naif.

 3. 3 MANOWAR - DİSKOGRAFİ


  İskandinav metal grupları arasında en sert kimliklerden birine sahip olan grubun aslında bütün şarkılarında Antik Kuzey Dinleri’ne atıfta bulunan dizeler mevcut. Tersten oynatma veya kısık sesle bazı cümleleri tekrarlama gibi mesajlara şimdilik rastlanmasa da Manowar şarkılarının bütünüyle aynı inanış üzerinde kurulu olması nedeniyle hayran kitlesi üzerinde büyük etkiler yapabileceğine inanıyoruz. 

  Metal müziğin genellikle dinlemeyenler tarafından „satanizmle” bağdaştırıldığı bir dünya görüşü hakimken, oldukça eski bir dini inanış üstüne kurulu bir çeşit „ilahi” niteliğinde metal şarkıları üreten grup sayesinde birçok hayran Marvel filmlerini izlemeyi bırakmış durumda. (Özellikle Thor, Asgard, Odin, Loki ögeleri bulunan filmler)

  Nedenini anlamak istiyorsanız aşağıda sıralayacağımız şarkı isimlerine bakmanız yeterli. Tahmin edersiniz ki bu şarkılarda anlatılanlar Marvel filmlerinden oldukça farklı;

  • Gates of Valhalla
  • The Power (Thor)
  • Sign Of The Hammer
  • Warlord
  • The Oath
  • Sons Of Odin
  • Loki
  • Sleipnir
  • The Gods Made Heavy Metal


  Son şarkının adından anlaşılacağı üzere (Tanrılar metal müziği yarattı) Manowar grubu şarkılarında, yaptığı müzik türünün kendi inanışlarındaki tanrılar tarafından insanlığa armağan edildiğini ve bu işi en iyi yapanların da kendileri olduğunu sıkça ifade eder.  4. 4 Bonus: Manowar grubunun solisti Türkçe konuşurken!Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı