GÖBEK VE BEL ÇEVRESİNDEKİ YAĞLANMADAN KURTULMAK İÇİN UYGULANABİLECEK BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ 6 YÖNTEM

Göbeğinizin büyük olması yada bel çevresindeki yağlanma, sadece dış görünüş açısından problem oluşturan bir durum değil. 1 min


Aslında, bel çevresindeki yağlanmanın seviyesiyle birlikte tip iki diyabet ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimali de artıyor.

Bu hastalıkların sizi kovaladığı bir ömür geçirmemeniz için bu yazımızda sizlere bel çevresindeki yağlanmayı önleyecek ve göbeğinizi hızlı eritecek bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

 1. 1 ŞEKERDEN UZAK DURUN (ŞEKERLİ İÇECEKLER DAHİL)


  Doğal gıdaların kendi yapısında ihtiva ettiği şekerlerin dışında yapay olarak şeker eklenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durun.

  Aşırı şekerli beslenmek özellikle karaciğerde yağlanmaya ve işlev bozukluğuna yol açtığı için insülin direnci ve birçok metabolizma problemini beraberinde getiriyor.

  Buna ek olarak bel çevrenizdeki yağlanmanın da kalıcı hale gelerek artmasına yol açıyor.

  Bu sebeple yiyeceklerden aldığınız şekeri mümkün olan en alt seviyeye çekerek işe başlayabilirsiniz. Şekerli içecekler ise tamamen hayatınızdan çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

 2. 2 PROTEİN TÜKETMEK UZUN VADEDE BEL ÇEVRESİNİ İNCELTİYOR


  Bel çevresindeki yağlanma ile dışında genel anlamda kilo vermek isteyenlerin her zaman yemek listelerinde birinci sıraya yazdığı protein ağırlıklı besinler oldukça etkili.

  Metabolizmayı hızlandıran ve doyma hissini diğer besinlere göre çok daha az kalori ile sağlayan proteinli besinlerin bel çevresindeki yağlanmaya da doğrudan etkisi olduğu yapılan araştırmalarla saptanmıştır. Özellikle uzun yıllar proteini diyetlerinden eksik etmeyen kişilerin bel çevresindeki yağlanmalarda, düzenli protein tüketmeyen insanlara göre çok net farklılıklar görülmüştür. Peki hangi besinlerde protein vardır? Ne kadar protein almak gerekir? Bunlar tamamen farklı bir makale başlığı. Biz bu yazımızda tamamen göbek ve çevresine odaklanalım.

 3. 3 KARBONHİDRATI KESİN


  Yine kilo kaybı açısında çok önemli uygulama da tüketilen karbonhidrat miktarını azaltmak.

  Yapılan 20’den fazla bilimsel araştırmanın sonucunda düşük karbonhidratlı diyetlerin, düşük yağlı diyetlere göre 2-3 kat daha fazla kilo kaybı sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca ödem olarak tabir edilen vücutta biriken fazla suyun eklediği kilolardan 1-2 gün içinde kurtulmak için diyetinizdeki karbonhidrat miktarını minimize etmeniz yeterli.

  Düşük karbonhidratlı beslenme şekli karaciğer dostu olduğundan yine bel ve karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmanın da kesin çözümlerinden biri karbonhidratı olabildiğince azaltmak. Tabi hiç karbonhidrat almamak olmaz. Dolayısıyla iyi karbonhidratlara yönelmek son derece yerinde olur.

 4. 4 LİFLİ GIDALAR


  Lifli gıdaların sindirimi zor olduğundan ötürü tokluk hissi veren gıdalar arasında üst sıralarda yer alıyorlar.

  Bundan yola çıkarak yapılan bir araştırma sonucunda günlük diyete eklenen 14 gram lifin insanların tükettiği kalori miktarını yüzde 10 seviyelerine kadar düşürdüğü saptanmış

  Bu da sadece bel çevresindeki yağlanmaya yönelik değil genel anlamda kilo kaybı sağlamak için oldukça önemli bir oran demek.

 5. 5 EGZERSİZ


  Bel çevresindeki yağları eritmenin ötesinde daha sağlıklı bir hayatın kilit noktası tabii ki düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak.

  Ancak asıl konumuz olan bel çevresindeki yağlanmaya gelecek olursak çok sık yapılan bir hatayı düzeltmemiz gerekecek.  İnsanlar bel çevresini inceltmek için genelde abdominal egzersiz olarak tabir edilen ve halk arasında mekik denilen hareketlere yoğunlaşma eğilimindedir. Ancak yapılan birçok bilimsel araştırma göstermiştir ki; yürüyüş, koşu, yüzme gibi farklı aktiviteler bel çevresindeki yağlanmanın ortadan kalkması için çok daha net sonuçlar vermektedir.

 6. 6 NE YEDİĞİNİZİ BİLİN


  Yukarıda sıkılıkla bahsetmiş olduğumuz „düşük karbonhidratlı diyet” veya „protein ağırlıklı beslenme” gibi kavramlara ne kadar ayak uydurabildiğinizi takip edebilmek için tükettiğiniz gıdaların besin değerlerini hesaplayacak şekilde not edilmesi gerekiyor.

  Tabii bunu her gün, her dakika yapmanız şart değil ancak en azından birkaç günde bir o gün ne yediğinizi net olarak hesaplarsanız, diğer günlerde de buna göre hareket edecek ipucunu yakalamış olursunuz.

  Örneğin: tükettiğiniz kalori miktarının düşüp düşmediğini anlamak için internetten kolayca erişebileceğiniz kalori hesplayan web sitelerinden faydalanarak, diyetinizde gerekli değişiklikleri somut olarak yapabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı