K POP VE J POP BAŞTA OLMAK ÜZERE ASYA MÜZİK DÜNYASININ KARANLIK YÜZÜ

"İdol" olarak da anılan Asya pop müziğinin genç süper starlarının hayatları sandığımızdan çok daha karmaşık.4 min


Video klipleri ve konser performansları ile birçok müzik severin beğenisini toplamayı başaran Asya pop kültürünün yıldızlarının bu ışıltılı dünyası tahminlerinizin çok ötesinde bir karanlık düzene sahip

K Pop ve J pop’un sürüklediği Asya pop müzik sektörü milyonlarca dolarlık bir endüstriyi teşkil ediyor. Bu noktada plak şirketlerimenejer ve yapımcıların popstarlar üzerindeki etkisi çoğu zaman insan hakları çizgisini bile aşacak kadar güçlü

  

En başta bu denli büyük paraların döndüğü bir sektörde lokomotif görevi üstlenen ve sürekli ön planda olan – yani kısaca çarkı asıl döndüren – pop yıldızlarının bu dev pastadan oldukça küçük paylar alabildiğini söyleyelim. Plak şirketleri birçok süper starı (idol) bir beyaz yakalı gibi maaşlı kontratlarla çalıştırıyor. Bu kontratlar da aynı zamanda kişisel hak ve özgürlükleri kısıtlayan birçok bağlayıcı madde de bulunuyor. Örneğin Japonya’da pop starlarının çoğu sözleşmelerindeki evlilik ve flört yasaklarıyla hayatlarına devam etmek zorunda kalıyor. 

Flört ve evlilik yasağını çiğneyen „idol”llerin sıklıkla dava edildiği ve kendilerini küçük düşürecek şekilde özür dilemeye zorlandığı birçok örnek mevcut.  

2014 yılında AKB48 isimli ünlü pop grubunun bir kadın üyesi saçlarını tıraş ettikten sonra ağlayarak halkn önünde özür dilemeye zorlandıSuçu ise erkek arkadaşı ile bir gece geçirmekti.

Batı müzik sektöründeki birçok grupla kıyaslandığında Asya pop gruplarının üzerinde kurulan baskının eşine rastlamak mümkün görünmüyor. 1940’ların Amerikan film stüdyolarının film yıldızları üzerinde kurdukları hakimiyeti anımsatan bu durum, o dönemle kıyaslandığında bile çok daha karanlık bir görüntüye sahip. Zira 1940’ların Amerika’sında dahi stüdyoların kontrolü bu kadar ileri boyutlara ulaşamıyordu. 

Asya pop müzik sektörünün K Pop ayağında flört ve evlenme gibi konularda nispeten daha özgür bir ortam varken plak şirketlerinin „idol”lerin hayatı üzerindeki fiili etkisi her alanda kendini hissetiriyor. Ajanslara bağlı mekanların duvarlarında idollerin hangi durumlarda nasıl davranmaları gerektiğine dair hatırlatıcı notlar asılıyor. 

Eğer bir idol olarak bu ajansa bağlı çalışıyorsanız bir yabancıyı selamlarken nasıl hareket etmeniz gerektiğinden başlamak üzere genel anlamda davranışları şekillendiren bu bildirilere uymamak gibi bir şansınız da yok. Hatta Asya basınında yer alan bazı haberlere göre bazı ajansların pop starları estetik ameliyatlara zorladığı da konuşuluyor. 

K Pop ajanslarının siyasete bir şekilde dahil olan yıldızlarına da oldukça acımasız yaklaştığını ekleyelim. Kore merkezli JYP Enternainment firmasının o dönem 16 yaşında olan Tayvanlı pop yıldızı Chou Tzuyu bir TV programında ülkesinin bayrağını sallaması, (Kore ve Japonya bayraklarıyla beraber, grup üyelerinin ülkelerini temsilen) özellikle Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki hayranlar tarafından büyük öfkeyle karşılandı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Tayvan’ın bağımsızlığına karşı aldığı tavır nedeniyle Tzuyu kendi ülkesi Tayvan bayrağını salladığı için neredeyse ayrılıkçı bir terörist olarak lanse edildi. 

Yapılan bu haksızlığa karşı Tayvanlı siyasiler Tzuyu’nun yanında olmaya çalışsa da hayran kitlesinin büyük bölümünü oluşturan Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki algı galip geldi. Tayvanlı olmasına rağmen Tzuyu, bir özür videosunda „Kendimi doğuştan Çinli hissediyorum” gibi ifadeler kullanmak zorunda bırakıldı. 

Yukarıda anlattığımız olaylar ise sadece buz dağının görünen yüzü. Zira hem Kore hem Japonya’da magazin basınının bu konularda bilgi sahibi olması hayli zor. Ajanslar ve plak şirketlerinin basınla kurulacak temaslarda da oldukça sıkı prensipleri mevcut. 

Ancak öne çıkan bu olaylardan da anlaşılacağı üzere milyarlarca hayrana sahip olan Asya pop grupları kimilerine göre bir rüya hayat yaşarken aslında uyanamadıkları karanlık bir kâbusun içindeler

 

 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı