K POP’UN POPÜLER OLMASINI SAĞLAYAN 8 SEBEP

K pop yani Kore pop kültürü başta müzik dünyası olmak üzere dizi ve filmlerle batı dünyasını etkisi altına almaya devam ediyor. 1 min


0
3 shares

Dünya tarihinin en büyük, en hızlı ve en etkili kitle iletişim aracı internetin yaygınlaşmasıyla başlayan kültür pazarlamasının örnek gösterilecek nitelikteki ürünlerinden biri de k pop.

Peki özellikle müzik anlamında K Pop gruplarının ve şarkıcılarının bu denli başarılı olmasında etkili olan sebepler neler?

 1. 1 KÖSTÜM VE RENK CÜMBÜŞÜ


  K pop müzik kliplerinde göze çarpan ilk fark başarılı bir şekilde harmanlanan renkli kostümler.

  Eğlence sektöründe hala başı çeken Kuzey Amerika kültüründen asırlar öncesinde renkler ve sanatla yakından ilgili olan Asya halklarının bunu popüler kültüre adapte etmesi de böyle başarılı sonuçlar doğuruyor denebilir.

 2. 2 HİKÂYE


  K pop müzik kliplerinin karakteristik özelliklerinden birisi de etkileyici bir hikayeyi müzikal bir dille videolarda anlatabilmek. 

  Bu konuda en iyi örneklerden birisi Kim Wan – Sun ‘un Be Quiet müzik videosu.

 3. 3 SANATÇI KİŞİLİKLERİ


  Hem kendi coğrafyalarında hem de batı dünyasında K Pop sanatçılarının kişisel özellikleri diğer türlere göre oldukça farklı. Bu nedenle bir bakıma marjinal ve az bulunan bir profil çizdikleri söylenebilir. Hal böyle olunca özellikle tekdüze pop kültürüne sıkışmış gençleri kolayca etkilemek mümkün.

 4. 4 MODA


  K Pop kültürünün ve sanatçılarının kişilik özellikleriyle bağlantılı olmak kaydıyla kendilerine has giyim tarzları olduğunu biliyoruz. Hayranları tarafından birer „idol” olarak görülen bu yıldızların giyim tarzı da K pop kültürüne özgü bir moda akımı başlatmış durumda. 

  Sıradanlıktan uzak, göz alıcı ve farklı moda kültürü de yine gençlerin dikkatini fazlasıyla çekiyor. 

 5. 5 AKILDA KALAN MELODİLER


  Aslında pop müziğin genel anlamda birincil özelliklerinden olan kolay hatırlanabilir ritimler K pop’ta da fazlasıyla mevcut. Yukarıda bahsi geçen özelliklerle bu ritim ve melodileri birleştirince insanın kendini kaptırmaması kolay değil.

 6. 6 KOREOGRAFİ


  K Pop kültürünü domine eden unsurun „gruplar” olduğunu göz önüne aldığımızda, bu gruplar tarafından özellikle canlı performanslar esnasında sergilenen dans şovlarının büyük bir etkiye sahip olduğunu anlayabiliyoruz. 

  Birçok alanda olduğu gibi dans figürlerinde de kendi ekolünü yaratan K pop grupları sadece kulağa değil göze de hitap ettikleri için oldukça ilgi çekici sahne performansları ortaya koyuyorlar. 

  Videolarda bile gayet şık bir imaj çizen bu performansları konser alanında canlı izledikten sonra hayran kalmamak zor.

  Grup halinde yapılan koreografilerin büyük bir emek ve çalışma ürünü olduğunu düşünürsek K Pop gruplarının seyircilerine değer verdiğini de anlayabiliriz. Bu emek ve çaba da birçok K pop hayranı için çok önemli.

 7. 7 EĞİTİM


  Sıradan pop kültüründe birkaç şarkı ile parlayıp sonra bir anda ortadan yok olan „starları” hepimiz hatırlıyoruz. Ancak K Pop kültürü buna müsaade etmemek için „starları” henüz parlatmadan önce yoğun sanatsal eğitimlerden geçiriyor. 

  Sanatsal eğitimlere ek olarak, özellikle batı pop kültürüne hitap etmek açısından birçok K Pop sanatçısına İngilizce başta olmak üzere iyi derecede yabancı dil eğitimi veriliyor. 

  Henüz „star” olma olgunluğuna erişmeyen sanatçılara kolay kolay performans şansı tanınmıyor. 

  Bu durum Uzak Doğu kültüründe gençlerin yetiştirilmesine yaklaşımın pop kültürüne bir yansıması olarak değerlendirilebilir.

 8. 8 FARKLI TÜR SANATLARI İCRA KABİLİYETİ


  Yukarıda bahsettiğimiz „eğitim”e paralel olarak K Pop starlarının (özellikle „idol” sınıfına girecek kadar başarılı olanlar) sadece şarkı söylemekte değil drama performansları sergilemekte de oldukça başarılı olduklarını görebiliyoruz. 

  Öyle ki bazı K pop idolleri, Kore TV’lerinde önemli dizilerde uzun süre rol alabilecek kadar bu dalda yetenek sahibi. 


Like it? Share with your friends!

0
3 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
2
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
2
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı