KABIZLIK GİDERİCİ YİYECEKLER

Her insanın hayatında belli dönemlerde yaşadığı ve yaşam kalitesini düşüren bir bağırsak rahatsızlığı; kabızlık.4 min


Kabızlık Sebepleri Nelerdir ve Kabızlık Nasıl Giderilir?

İnsanlarda en çok tekrar edilen ve en sık görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olan kabızlık, sadece bağırsakların değil bütün bir sindirim sisteminin çalışmasını bozuyor. Bu keyif kaçıran rahatsızlığı gidermek ve bağırsakları rahat bir şekilde boşaltmak için lifli gıdaların tüketimini arttırmak ilk önerilen çözüm.

Tek tip beslenme ve uzun süre susuz kalma bütün sindirim sistemini etkilediği gibi kabızlık sebepleri arasında da ilk sıralarda yer alır. Bununla birlikte kullanılan bazi ilaçlar, aşırı hareketsiz yaşam tarzı, psikolojik sorunlar da kabızlık sebepleri arasındadır.

Ancak her ne sebeple olursa olsun, birtakım „süper gıdalar” ile kabızlık problemlerini kısa sürede sonlandırmak mümkün.

Kabızlık Önleyici Ve Giderici Gıdalar

Daha önce bahsettiğimiz üzere lifli gıdaların kabızlık giderici etkisi oldukça yüksek. Bu noktada ilk verebileceğimiz besin örneği; elma. Hem lif açısından zengin hem besleyici hem de kolay ulaşılabilir bir meyve olan elma çoğu kişi tarafından da severek tüketilmesi açısından kabızlık giderici yiyecekler arasında en yaygın ve en etkili olanı diyebiliriz.

Elmanın ihtiva ettiği lifler kalın bağırsağa ulaştığı anda dışkılamayı kolaylaştıran bakteriler aktif oluyor ve kabızlık giderici etki başlamış oluyor.

Yine benzer bir şekilde lif yardımıyla etkili olan diğer „süper gıdamız” ise yulaf. Çeşitli yollarla tüketilebilen yulaf elma ile benzer içeriklere sahip ve aynı etkiyi yapıyor. Özellikle kahvaltıda tüketilecek yulaflı bir öğün ile kabızlık giderici etkiyi net olarak hissedebilirsiniz.

Kış aylarında tüketilmesi bağışıklık güçlendirmek açısından da faydalı olan turunçgiller (portakal, mandalin, limon vb., narenciye) de yüksek seviyede lif taşıyan besinlerdir. Bu sayede turunçgiller de kalın bağırsakların daha hızlı ve etkili çalışmasını sağlarlar. Elmadan sonra en çok sevilen kabızlık giderici gıdalar da turunçgillerdir.

Birkaç dilim portakal veya greyfurt bile tükettiğinizde ne kadar etkili olduğunu fark etmeniz mümkün.

Kabızlık giderici etkisinin yanında yine çok sevilen diğer meyve türü ise etli ve zarlı kabuksuz meyveler yani; çilek, böğürtlen, ahududu veya dut benzeri meyveler. Lif açısından zengin olmanın yanında antioksidan özellikleri de bulunan bu meyveler sindirimi hızlandırdıkları için bağırsakların da daha etkili ve hızlı çalışmalarını sağlıyor, dolayısıyla kabızlık giderici etkisini anında gösterebiliyor. Meyvelerin sadece taze halleri değil kurutulmuş şekilde tüketilmesi de sizi kabızlıkla birlikte birçok sindirim sistemi rahatsızlığından kurtarıyor. Ayrıca meyvelerin her türlüsü her açıdan sağlıklı atıştırmalıklar olduğundan, gönül rahatlığıyla tüketebiliyorsunuz.

Binbir Derde Deva Sebzeler Kabızlığa da Çare Oluyor

Yazımızın bu kısmına kadar genellikle toplumun geneli tarafından severek tüketilen gıdalardan bahsettik. Gelin şimdi birçokları için tüketmesi bir çeşit işkence olarak kabul edilen sebzelerden bahsedelim.

Özellikle de yeşil yapraklı sebzeler. Zira kabızlık giderici etki konusunda en etkili gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler de var.

Ispanak, brokoli, maydanoz, pırasa vb. birçok yeşil yapraklı sebze birer vitamin deposu olmanın yanında lif açısından da oldukça zengin gıdalar. Kabızlık giderici gıdalar arasında en hızlı etki edenler de yine yeşil yapraklı sebzeler.

Bununla birlikte kalori, şeker ve yağ açısından oldukça güvenilir gıdalar olan bu sebzeler her diyette kendilerine yer bulabildiğinden herkes tarafından tüketilebilir.

Not: Yeşil yapraklı sebzelerin kabızlık giderici etkisini en hızlı şekilde almak için çiğ tüketilmeleri önerilir.

Bu yazıda geçen gıdaların düzenli olarak tüketilmesi ile kabızlığa hiç yakalanmadan hayata devam etmek mümkün. 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı