KARINCA ve İnsan Arasındaki Kafa Farkı: Dünyayı Çok Seven Uzaylı!

Zaman zaman çizimlerimde bir konu bir nesne bir canlı öne çıkar. Çizeceğim obje ve tema ile ilgili her şey zihnimin materyali olurlar. Karıncalar da üzerlerine 2 min


0
13 shares

Zaman zaman çizimlerimde bir konu bir nesne bir canlı öne çıkar. Çizeceğim obje ve tema ile ilgili her şey zihnimin materyali olurlar. Karıncalar da üzerlerine çokça araştırma yapılmış canlılar. Bir o kadar da ilginç bir tür. Anatomileri çizim için çok çekici.

Bülent Han 27 Aralık 2018 Ankara-Türkiye

En yakın akrabamız Lucy 3,2 Milyon yaşında.İnsanın tarihine bakınca karıncaların yanında komik kalıyor. Karıncalar yeryüzünde 130 milyon yıldır varlar… Çok zeki canlılarız.Uzaya çıkıyoruz,  okyanusların derinliklerine iniyoruz. Ve ne kadarını aktif kullanabildiğimiz tartışmalı olan 100 Bin beyin hücresiyle iş yapmaya çalışırken yeryüzünün bu çalışkan canlıları bunu 250 Bin beyin hücresiyle yapıyorlar. Yer yüzünde gövdesine oranla en büyük beyin oranına sahip bu canlıların uzaya gitmeyi tercih etmemelerine rağmen beyinlerini kullanmadıklarını söylemek mümkün mü? 130 Milyon yıllık evrimlerinde yaşamlarını bu kapasiteyle organize ediyorlar.

Bülent Han 27 Aralık 2018 Ankara-Türkiye

7 milyar insanız ve tek evimiz Dünya’yı çok hoyrat kullanıyoruz. Karıncaların sayısı için 15 tane sıfır daha koyun 7 Milyar’ın üzerine. Yeryüzünde 5 canlıdan 1’i Karınca. Bu nüfusa rağmen zarar vermek yerine sürekli kendi yaşam kaynakları olan doğaya katkıda bulunuyorlar. Sanırım canlı kategorisinde doğasına yabancılaşan popülasyon insanlar… Karıncalar bulundukları yerlerde bir çok başka farklı böcek nüfusunun dengelenmesinde de yer alıyorlar. Yok etmiyorlar diğer türleri, koruyucu bir ilişkileri var gözü kara savaşçılar olmalarına rağmen.

Bülent Han 27 Aralık 2018 Ankara-Türkiye

Kimyasallar pek çok canlıyı yok ettiği gibi karıncaları da yok ediyor. Bir de Karıncayiyenler(Tachyglossus aculeatus) var. Onlar da karıncaları yiyiyorlar ama asla yoketmiyorlar.

Bir çok farklı karınca kolonisi-yuvayı ziyaret eden bu canlıhepsinden azar azar yiyiyor. Her zaman koloni kendini yenileyebiliyor.

Bizler kaç türün yok olmasına neden olduk ve olmaya devam ediyoruz. Oysa çok ilginç ve üstün yetenekli toplumsallıklarıyla dikkat çeken karıncalar hiçbir şeye benzemeyip “uzaylılara” benzetilecek kadar değişik bir yasayış ve yapıya sahipler.İlkel zamanların arılarından evrimleştiği düşünülen Karıncalar kimseden yardım beklemiyorlar doğayla olan ilişkilerinde. Sadece örnek oluyorlar. Kendi yaşam kaynaklarına saygılı ve ölçülü yaklaşarak.

Onlardan öğrenecek bir şeylerimiz var.Ve bir varsayım da insan türü öncesinde varolan bu canlıların sanırım böyle giderse sonrasında da varolacakları düşünülüyor…. İyi seyirler.

Bülent Han 27 Aralık 2018 Ankara-Türkiye


Like it? Share with your friends!

0
13 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Bülent Han

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı