KONTEYNER EVLERLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Bir kere konteyner yapılar ile haşır-neşir olma şansı yakalayan birçok insan için konteyner evler ve ofisler vazgeçilmez oluyor. 3 min


Böyle olmasının sebepleri ise oldukça somut ve mantıklı.

KONTEYNER EV KAFE VE OFİSLERİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ (KISACA)

Fiyat: Daha önce belirttiğimiz üzere, konteyner evlerin betonarme binalara göre çok düşük fiyatlara mal edilmesi müthiş bir avantaj.

Hızlı inşa: Konteyner yapıların halihazırda sağlam bir iskelete sahip olduğunu düşünürsek aslında hazır binalardan bahsediyoruz denebilir. Zira kendinize uygun bir konteyneri seçtikten sonra vakit alacak tek süreç; dizayn. Dizayn işlemleri bittikten sonra konteyner(ler)in belirlenen bölgeye nakliyesi ve montajı en sofistike yapılarda bile maksimum 1-2 gün sürmekte. Bu yapıların dizaynı ile birlikte geçen sürecini de hesaba katarak, her koşulda betonarme binalara göre müthiş bir süratle tamamlandıklarını söylemek mümkün.

Estetik görünüm: İç ve dış dekorasyon konusunda size büyük özgürlük alanları tanıyan konteynerler genelde dikkat çekici tasarımlar sahip oluyor. Yapı malzemesi gereği zaten sıra dışı bir görünüme sahip olan konteynerlerin birçok farklı dekorasyon hamlesine olanak tanıması da ekstra bir avantaj. Yapacağınız dizayna göre ister endüstriyel bir görünüm isterseniz de futuristik modern çizgiler yakalamak mümkün.

KONTEYNER YAPILARI İNŞA ETMEK

Eğer konteyner(ler)i satın aldıktan sonra kendiniz bir yapı oluşturmak istiyorsanız bu kısma dikkat etmeniz gerekebilir.

Ancak yine de kendiniz meşgul olmakta ısrarcı olacaksanız sık yapılan bazı hatalara dikkat çekmek isteriz.

  • Yanlış konteyner seçimi: Özellikle ilk defa ikinci el konteyner satın alan kişilerin sık sık yaşadığı bir durum. Tecrübeli başka kişilerle yeterince fikir alışverişi yapmadan bir konteyner satın almak. Bunun sonucunda planlanan kullanım amacına pek de uygun olmayan koca bir demir yığınına sahip olmak kaçınılmaz. Bu sebeple işi uzmanına sormaktan kaçınmamak gerek.
  • Konteyner yapının konumu: Konteyner binaların oturtulacağı zeminin yapısı bu noktada birinci önemli faktör. Bununla ilgili doğru tercihi yine işin uzmanlarına danışarak yapabilirsiniz.
  • Yalıtım malzemesi seçimi: Yük konteynerleri her ne kadar sert hava şartlarına karşı dayanıklı da olsa uzun yıllar yaşanabilir bir ortam sağlamak farklı bir olgu. Bu nedenle konteyner evinizin ve ofis konteynerin konuşlandığı bölgedeki iklim şartlarına uygun yalıtım malzemeleri seçmek şart. Bu malzemeleri doğru seçtikten sonra, montajlarını da hatasız yapmak çok önemli. Aşırı sıcak iklime sahip bölgelerde, konteynerin içini serin tutmaya yönelik bir yalıtım gerekirken soğuk iklim için tam tersi teknikleri uygulamak şart. Aksi taktirde nasıl sonuçlar doğabileceğini tahmin ederseniz. Bu nedenle hala vakit varken bu konuda profesyonellerden yardım almayı demenizi tavsiye ederiz.
  • Konteynerin yapısal bütünlüğünü bozmayın: ikinci el konteyner satın aldıktan sonra tamamıyla kendi başına düzenleme yapmak isteyenlerin en sık yaptığı hatalardan biri. Dekorasyon ve tasarım amaçlarıyla konteynerin „sağını solunu” gereksiz yere kesip, biçmek.

İşte bu gereksiz ve abartılı müdahaleler neticesinde sağlamlıklarıyla meşhur lojistik konteynerlerinin yapısı bir anda bozulabiliyor. Bu bozulma sonucunda bir takım güvenlik açıkları da ortaya çıkabiliyor.

KONTEYNER EVİNİZ İLE İLGİLİ KARAR VERMENİZ GEREKEN ŞEYLER

Eğer konteyner evlerle ilgili önceki yazımızı da okuduysanız; artık konteyner yapıların üretim aşamasından – kullanımına kadar birçok özelliğine hakimsiniz.

Şimdi yapmanız gereken şey ise kendi ihtiyaç ve isteklerinize yönelik olarak nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermek. Öncelikle, ikinci el konteyner satın alıp, kendiniz mi dizayn edeceksiniz yoksa profesyonel olarak konteyner yapıların üretmini yapan kurumlardan yardım mı alacaksınız?

Kimi insanlar bir anlamda „hobi” olarak gördükleri bu işi kendileri üstleniyor fakat son paragrafta bahsettiğimiz durumlarla karşılaşma olasılıkları da yüksek oluyor.

İşi garantiye almak isteyenler ise anahtar teslim lük konteyner evler veya ofis konteynerlerine kullanıma hazır şekilde kavuşmayı tercih ediyor. Böylelikle saatlerce çabalamaktan da kurtulmuş oluyorlar. Ayrıca profesyonel olarak hazırlanmış tam anlamıyla güvenli ve kullanışlı bir konteyner yapıya sahip oluyorlar.

Bu nedenle bir konteyner satın almadan önce bu konteyner ile ne yapacağınzı iyice planlamak elinizi rahatlatabilir.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı