TÜRKLER AMERİKA’YA NASIL GELDİ

Birleşik Devletlerin modern çağlarında artık toplumun her kademesine adapte olmuş Amerikalı Türk görmek mümkün. 4 min


Ancak Kuzey Amerika’ya yapılan ilk Türk göçlerinin Birleşik Devletler kurulmadan çok daha önce olduğunu biliyor muydunuz?

Amerika’ya göç eden ilk Amerikalı Türkler 200 kişilik küçük bir gruptu. Etnik aidiyetleri net olarak bilinmese de „Türk” olarak tanımlanıyorlardı. Bunun sebebi de Osmanlı İmparatorluğu topraklarından geliyor oluşlarıydı. İlk Amerikalı Türkler, Sir Francis Drake tarafından yeni kurulan bir İngiliz kolonisinde köle olmak amacıyla kıtaya getirilmişti. Ancak bir süre sonra 200 kişinin yaklaşık yarısı tekrar Osmanlı’ya iade edildi.

 

Kayıtlara geçen ve yüzbinlerle ifade edilen en büyük göç dalgaları 1820 – 1920 yılları arasında gerçekleştir. Savaşlar ve krizlerle dolu bu süreçte yaklaşık 300.000 Osmanlı vatandaşı Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Ancak bunların ancak üçte birlik bir kısım etnik olarak Türklerden oluşuyordu. Göç dalgasının büyük bölümü Ermeni, Arap, Rum ve Yahudi kökenli Osmanlı vatandaşları tarafından gerçekleştirilmişti.

O dönemlerde Müslüman kimliklerinin ABD’de ayrımcılığa neden olacağından endişe eden Amerikalı Türkler ülkeye girişte Hıristiyan isimleri almıştı. Birçok Amerikalı Türk kendilerini güvende hissedene kadar Ermeni veya Suriyeli Hıristiyanlardan olduklarını söylüyordu.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA GÖÇ EDEN AMERİKA’YA GÖÇ EDEN TÜRKLER

Ek olarak, I. Dünya Savaşı patlak verdiği dönem, göçlerde zirve rakamlara ulaşıldığı dönem oldu. Osmanlı İmparatorluğu’nun hemen hemen her bölgesinden Türkler Amerika’ya göç etti. İzmir, Antep, Mersin, Trabzon gibi illerden Amerika’ya göç eden Türklere ek olarak; Bulgaristan, Kosova, Arnavutluk ve Batı Trakya bölgelerinden de birçok Türk göç dalgasına katıldı. Fakat özellikle günümüz Türkiyesi sınırlarının dışında kalan bölgelerden yapılan göçlerde kayıtlar Bulgar, Kosovalı veya Arnavut şeklinde tutuldu. Yani aslında Amerikalı Türk olarak anılması gereken kişilerin birçoğu farklı ırk isimleriyle anılıyordu. Bununla birlikte bazı etnik Bulgar, Arnavut ve Rum ailelerin, savaşta öksüz-yetim kalan Türk kökenli çocukları da beraberlerinde getirdikleri biliniyor.

Bu nedenle etnik anlamda Amerika’ya göç eden Türklerin bu dönemdeki sayısı da net olarak bilinemiyor.

 

AMERİKA’YA GÖÇ EDEN TÜRKLER NE YAPIYORDU

Bu dönemde Amerika’ya gerçekleşen ilk büyük Türk göç dalgasını genelde sosyo-ekonomik seviyesi düşük insanlar oluşturuyordu. Bu kişilerin ABD’ye göç etme amaçları para biriktirip, ülkelerine geri dönmekti. Amerikalı Türklerin o dönemlerde çalıştığı işler genellikle deri fabrikaları, demiryolu inşaatları, otomobil üretim tesisler vb. fiziki emeğe dayalı işlerdi. Bu işler dönemin şartlarına göre düşük kazançlı işler olarak kategorize edilmişti.

 

NEW ENGLAND, NEW YORK VE CHICAGO

O dönemler, bir Amerikalı Türk ile karşılaşma ihtimalinin en yüksek olduğu bölgeler Chicago, New York ve New England olarak biliniyordu. Zira yukarıda bahsettiğimiz sektörler de genelde bu bölgelerde faaldi. Amerikalı Türkler iş ve kalacak yer bulma konusunda birbirlerine yardımcı oluyordu. Bir diğer deyişle ilk Amerikalı Türk topluluğu da gayri resmi olarak kurulmuştu.

Hatta bu Amerikalı Türk topluluğu ile yine Osmanlı’dan göç etmiş diğer azınlıklar arasında bazı problemler de yaşanıyordu. Özellikle Birinci Dünya Savaşı dönemlerinde Ermeni, Rum ve Türkler arasında sıcak temaslar bile yaşandı. Özellikle Massachusetts/ Peabody sanayi bölgesinde Türkler ve Osmanlı azınlıkları arasında fiziksel şiddete dönüşen bazı olaylar yaşandı.

1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından, Amerika’ya göç eden ilk Türklerin birçoğu Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

Savaştan yeni çıkan Türkiye’nin ayağa kalkması için Amerika’daki eğitimli Türk nüfusun ülkeye dönüşü özellikle isteniyordu. Buna ek olarak, savaş sonrası azalan erkek nüfus nedeniyle yaşanan iş gücü eksiğini gidermek için ABD’de yaşayan işçilerimize de ihtiyaç duyuyorduk. Bu sebeple, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Amerika’ya gönderilen gemiler, Türklerin dönmesine aracı oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışından geriye kalan Ermeni, Rum ve Yahudi azınlıkların neredeyse tamamı Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmaya devam etti.

 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı