ÖĞRENCİLERİN GÖZÜ ÖNÜNDE ETÇİL KAPLUMBAĞAYA YAVRU KÖPEK YEDİRDİ

Hayvanlara yapılan zulümlere bir yenisi ABD’de eklendi.3 min


Amerika’nın Idaho eylatinde bir lisede fen bilgisi öğretmenliği yapan Robert Crosland’ın öğrencilerinin özellikle izlemelerini istediği bu vahşeti „bilim” adına yaptığı tahmin ediliyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre; Crosland hakkında geçtiğimiz Cuma günü bu suçundan dolayı adli soruşturma başlatıldı. Soruşturmadaki suçlama ise „hayvanlara zulüm etme cürmü”.

Robert Crosland’ın bu fiilinden dolayı suçlu bulunması halinde alacağı ceza altı ay hapis ve 5.000 ABD Doları.

Bu cezayı görünce dünyanın birçok ülkesinde hayvanlara verilen değerin boyutlarının tatmin edici seviyede olmadığını da tekrar anlayabiliyoruz. Crosland aynı fiili bir bebek kullanarak hayata geçirmiş olsa muhtemelen ömür boyu hapis hatta ölüm cezasına çarptırılacaktı. (ABD’nin Idaho eyaletinde idam, yasal cezalar arasında yer almaktadır)

Crosland’ın görev yaptığı okul yönetimi şimdilik resmi bir açıklama yapmazken. Okul adına konuşan yetkililerin olayı „esefle kınadığı” ve „okul müfredatında veya ders programında yeri olmayan, okulun ders saatleri bittikten sonra yaşanan bir olay olduğu için okulla ilişkilendirilmesinin yanlış olacağı” şeklinde konuştuğu öğrenildi.

Bu olayda köpeği yiyen kaplumbağanın yasal olarak „işgalci tür” kapsamına girmesi ve olayın duyulması bu hayvanın da sonunu hazırladı. Köpek yavrusu olayından iki hafta sonra yetkililer, Crosland’ın kullandığı kaplumbağayı (yasal olarak(!))ötenazi yoluyla öldürdü. 

Bu kaplumbağanın başına gelen de olaydaki ironik kısım diyebiliriz. Zira „köpek yavrusu”na işkence etmek ve öldürmek suçuyla yargılanan adamın sahip olduğu bir diğer hayvan, insanlar tarafından doğaya zararlı ilan edildiği için yaşama hakkı bulamıyor.

Bu noktada „ekolojik dengenin korunması” gibi argümanların insanlara bu yetkiyi verdiğini biliyoruz ancak acaba insanoğlu bu gezegendeki açgözlü ve zalim tavrını takınmak yerine diğer canlılar gibi uyum sağlamayı deneseydi „ekolojik dengeyi korumaya” gerek kalır mıydı diye sormadan edemiyoruz.

Buna paralel olarak doğal düzenin korunması için „işgalci tür” olarak nitelendirilen bir hayvanın yaşam hakkını elinden alabiliyorsak; hava kirliliği, orman yangınları, zevk için avlanma, ağaç kesme vb. insanlar tarafından yapılan bilumum fiili düşündüğümüzde acaba bazı insanların da „ekolojik dengeyi tehdit eden işgalci tür” kapsamında ötenazi ile uyutulması gerekiyor mu?

Örneğin bu haberdeki öğretmen. Normal şartlarda karşı karşı kalma olasılıkları oldukça düşük olan iki türü bir araya getirip, birinin diğerini öldürmesini sağlıyor. Bunu öğrencilerinin önünde yapmaktan da çekinmiyor. Sadece hayvanların değil, çocukların doğasını da bozuyor.

Ancak yine aynı hikayeden bir anekdot bizlere insanların olaylara ne kadar farklı açılardan yaklaşabildiğini gösteriyor.

Crosland’ın bu zulme imza attığı sırada orada bulunan üç çocuğun annesi Farahlyn Hansen’in Facebook sayfasında olayla ilgili yaptığı paylaşım dikkat çekici; „Olay yaşanırken benim üç çocuğumda oradaydı. Ancak çocuklarımın herhangi bir psikolojik danışmaya ihtiyaçları yok. Çünkü onlar bu olay sonrası bir travma yaşamadı. Yavru köpek hastaydı ve kendisine verilen besinleri bile kabul etmiyordu. Zaten ölecekti. Benim çocuklarım çiftlikte büyüyorlar, ölüm ve yaşam kavramlarını anlayabiliyorlar.”

Çocuk ve hayvan haklarını savunan birçok sivil toplum örgütü tarafından lanetlenen bu olaydan sonra bir annenin bu şekilde açıklamalar yapması, insanların da çok çeşitli dünya görüşlerine sahip olabileceğini kanıtlar nitelikte. (Hayvan hakları savunma örgütü PETA resmi bir açıklama yayınlayarak Crosland’ın çocuklarla irtibat kurmaması gereken bir zorba olduğunu söyledi.)

Yani bu hikâyede rol alan herkes birilerinin gözünde mağdur, suçlu veya suçsuz olabilme potansiyeline sahip. Annenin açıklamalarına bakılacak olursa öğretmen dahi kimilerine göre suçsuz ve dolayısıyla mağdur.

Son olarak, Crosland’ın tekrar mesleğe dönmesini engellemek adına başlatılan online imza kampanyansında yaklaşık 200.000 kişi imza verdi.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı