Ölümlü Kazadan Sonra Tesla’ya Dava Açıldı

Tesla’nın servisteki ihmalkarlığı, 18 yaşında bir gencin ölümüne neden oldu. 1 min


ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan ve bir Tesla’sı olan Monseratt ailesi, Tesla’yı ihmalkarlık ve “sebepsizce fazla tehlikeli” araç üretmekten ötürü dava etti. 

18 yaşında olan Edgar Monserratt MartinezBarrett Riley’in sürdüğü Tesla S model araçta ön koltukta oturan bir yolcuydu. Saatte 185 km hızla giden Riley, önce yakındaki duvara, daha sonra da caddenin diğer tarafındaki ışık direğine çarptı. Kazadan sonra alevler içinde kalan arabada hem Riley hem de Edgar Monserratt Martinez canlarını yitirdi.

Buraya kadar her şey normal bir kazaymış, hızdan ötürü canlar yitirilmiş gibi görünüyor. Ancak Tesla’nın ihmalkarlığı da söz konusu. Zira Riley, kazadan iki ay önce, saatte 179 km hız yapmaktan ceza yediği için aracını Tesla’ya götürüp serviste aracın hızını 136 km’yi geçmeyecek şekilde ayarlatıyor. Bunun için Tesla, araca bir hız limitörü yerleştiriyor. Fakat daha sonraki genel bakımında Tesla, bu limitörü haber vermeden, sormadan araçtan çıkarıyor. 

Davada hem Tesla’nın bu ihmalkarlığı hem de Tesla araçların “hatalı ve fazla tehlikeli” olması şikâyet konusu. Ailenin avukatı, bataryaların bu kadar kolay alev almaması gerektiğini söylüyor ve dünya çapında alev alan Tesla bataryalarına dair en az bir düzine dava olduğunu da ekliyor.

Tesla henüz bu konuda açıklama yapmadı. Kazadan sonra genel bir cevap veren Tesla sözcüsü, ölen Riley’e ithafen tüm Tesla’lara hız limit modu güncellemesi gönderildiğini söyledi.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı