PlayStation 5 Özellikleri Nasıl Olacak?

Oyun konsolu dendiğinde aklımıza ilk gelen PlayStation'ın yeni sürümü, 4K ve 240 FPS kalitesinde oyun oynatabilir.1 min


Oyun oynamak, bir çocuk işi olmaktan çıkalı yıllar oldu. Günümüzde oyun dünyası, çok büyük bir sektör. Eskiden “sen yönlendir ben ateş edeyim” ile hayatımıza giren başta Atari sonra da PlayStation gibi oyun konsolları, bugün çok farklı boyutta bizi eğlendirmeye devam ediyor. Bu oyun konsollarından bence en ünlüsü olan PlayStation’ın üreticisi Sony, yeni çıkaracağı konsol için hazırlıklara başladı bile.

Peki, PlayStation 5 oyunculara PlayStation 4’ün sunmadığı neleri sunacak? Michael Pachter isimli bir analiste göre yeni PlayStation oyunculara 4K çözünürlüğünde ve 240 FPS akıcılığında bir oyun deneyimi sunabilir. Aynı zamanda Sony PlayStation VR desteğinin de bu yeni konsolla birlikte gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Sony’nin yalnızca bir multimedya cihazı olarak kullanılabilecek PlayStation Now isimde bir cihaz çıkarması da olası. Ancak Michael Pachter, “Sony iki farklı PlayStation çıkarırsa büyük bir sürpriz olur” diye de ekliyor konuşmasına. Bu bağlamda Sony’nin şu anda ne yapacağına dair kesin bir görüş yok. PlayStation 5’in çıkmasına ise birkaç sene olduğunu söylemek mümkün.

PlayStation 5’in 4K desteklemesi o gün için bir “yenilik” olur mu, bu da şüpheli bir konu. Zira PS4 Pro, kısmen de olsa 4K destekliyor. “Kısmen”den kastımız ise şöyle; bazı oyunlar PS4 Pro için 1080p’den 4K’ya ölçeklendi. Bu işlemin adına “upscale” deniliyor ve doğal bir 4K çözünürlük olduğu söylenemez. Doğal 4K olan oyunlar ise yalnızca 30 FPS ile oynanabiliyor. Bu da çok akıcı bir oyun deneyimi yaşatmıyor kullanıcıya. Öte yandan PS4 Pro, bünyesinde bir 4K Bluray oynatıcı da barındırmıyor. Bu bağlamda 4K içerik izlemek istediğiniz zaman dahili uygulamaları kullanmanız ve internet üzerinden izlemeniz gerekiyor.

Sizlerin PlayStation 5’ten beklentisi nedir? Yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
2
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı