15 YAŞINDA 5 GENÇ KIZIN ÖLÜMÜ İLE ÇALKALANAN POLONYA KORKU EVLERİNİ KAPATIYOR

Polonya’nın başkenti Varşova’da yaşanan ve 5 genç kızın ölümü ile sonuçlanan „korku evi yangını” ile düğmeye basan Polonya hükümeti, 13 korku evini mühürledi. 3 min


Polonya Başbakanı, güvenlik açıkları bulunan bu tür işletmeler hakkında her türlü hukuki yaptırımın uygulanacağını duyurdu.

Polonya Başbakanı yaptığı sözlü açıklama ile itfaiye ve güvenlik güçlerini bu tarz durumları detaylı olarak rapor etmeleri konusunda bir kez daha uyardı. Güvenlik açıkları bulunan bu tür işletmeler hakkında her türlü hukuki yaptırımın uygulanacağını duyurdu.

Ülkemizde de giderek yaygınlaşan korku evi oyunları bir grup insanın bir odaya veya çok katlı evlere kitlenmeleri ile başlıyor. Korku evleri içinde bulunan çeşitli bulmacalar, görevler ve puzzle benzeri oyunların sonucunda ortaya çıkan ipuçları sayesinde evden çıkış için gerekli anahtara ulaşmak gerekiyor. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği bu yeni nesil eğlence türü, gerekli önlemler alınmadığı taktirde tıpkı Polonya’da olduğu gibi facia ile sonuçlanabiliyor.

POLONYA’DA YAŞANAN İLK ÖLÜMLÜ KORKU EVİ KAZASI BU DEĞİL

Yaşanan son olayı anlatanKoszalin(Polonya) itfiaye şefi Laszek Suki 15 yaşında 5 genç kızın doğum günü kutlaması için korku evi oyununa katıldıklarını söylüyor.

Basına yansıyan en büyük ölümlü korku evi kazası olarak kayıtlara geçen olaydan önce de ”fazla duyulmayan” ölümlü kazalar olduğu gelen duyumlar arasında.

Koszalin kentinde yaşanan bu olay ardından yapılan incelemelerde kız çocuklarının yangın nedeniyle ortaya çıkan karbon monoksit nedeniyle zehirlenerek, hayata veda ettikleri tespit edildi. Olaya müdahale etmeye çabalayan bir mekan sorumlusunun da vücudunun çeşitli bölgelerinde yanıklar meydana geldi.

Soruşturmalar kapsamında yapılan teknik incelemelere göre yangının, gaz sızıntısı nedeni ile başlamış olacağı tespit edildi.

Bu haberde belki de en kahredici detay ise Bölge Polis Amiri Jaroslaw Szymczyk’ten geldi.

Szymczyk, olayın yaşandığı korku evi ve diğer korku evleri hakkında aylardır yapılan online şikayetlerin yetkililer tarafından dikkate alınmadığını belirtti. Olaydaki ihmal silsilesinin resmi boyutunu ortaya koymuş oldu.

Olayın yaşandığı korku evi sahibi ve olayda yaralanan çalışanı da sorgulanmak üzere göz altına alındı.

Piskopos Edward Dajczak, ölen genç kızlar için halka açık olarak düzenlenen cenaze töreninde konuştu. Hayatını kaybeden kızların isimlerini (Julia, Amelia, Gosia, Karolina ve Wiktoria) tek tek anarak olayla ilgili üzüntüsünü dile getirdi.

ÜLKE ÇAPINDA BAŞLATILAN GÜVENLİK DENETİMLERİNDE KORKU EVLERİ DENETİMDEN GEÇECEK

Cuma günü yaşanan olaydan bu yana kapsamlı bir denetim başlatan Polonya yetkilileri bugüne kadar yaklaşık 200 korku evinin güvenlik kontrollerini yaptı. Ayrıca gerekli uyarıları mekan sahiplerini iletti. Yaklaşık 1100 korku evine ev sahipliği yapan ülkede önümüzdeki ay sonuna kadar kapsamlı bir korku evleri güvenlik raporu hazırlanması bekleniyor.

DÜNYA KORKU EVLERİNİ SORGULAMAYA BAŞLADI – NE KADAR GÜVENLİLER?

Polonya’daki olay sonrası Avrupa’nın geri kalanıyla birlikte bütün dünyada „korku evlerinin güvenliği” hakkındaki şüpheler tekrar gündeme geldi. Çoğu ülke,  korku evi kaçış oyunlarıyla yeni tanıştı. Bu konuda gerekli denetimi yapacak devlet birimleri henüz tam olarak hazır değil.

Denetimlerin en sıkı göründüğü ülkelerde bile yapılan denetimler sadece mekanların ilk açılışında gerçekleşiyor. Bu nedenle sonraki süreçte yapılan düzenlemeler veya eklemeler hakkında yetkililerin herhangi bir onayına gerek kalmıyor.

Özellikle oyunu daha zorlayıcı ve heyecanlı hale getirmek için yapılan”zorlaştırıcı” değişikliklere ihmal de eklenince bu tür kazalar kaçınılmaz oluyor.

Bu olay üzerine yorum yapan bazı ABD’li güvenlik uzmanları denetimlerin periyodik olarak, konu hakkında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması taraftarı.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı