SABAHLARI ENERJİK UYANMAK İÇİN NELER YAPILMALI

Modern insanın en büyük ve yaygın problemlerinden biri de sabahları uyandıktan sonra zinde olabilmek. 3 min


 Özellikle yaşadığımız hayatın giderek doğadan uzaklaşmış olması ve dolayısıyla temiz hava ve hareket eksikliği sabahları enerjik uyanmak için bize engel olan sebepler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu noktada teknolojik aletlerin özellikle beynimize yaptığı etki de sebepler arasında giderek yükseliyor.

Birçoğumuz kocaman bir kahve bardağını vücuduna pompalamadan kendini uyanmış bile hissedemiyor. Eğer siz de benzer sorunları yaşıyorsanız bu yazının devamında sabahları enerjik uyanmak için neler gerektiğine dair çok faydalı taktikleri öğrenmiş olacaksınız. 

  

Yine bir çoklarımızın mustarip olduğu bir dertten başlayalım. „Alarmı ertelemek”. Hatta öyle ertelemek ki 5’er dakika aralıklarla onlarca alarm kurmak. İşte bu erteleme eyleminin yarattığı psikoloji, sabahları enerjik uyanmak adına vücudunuza ket vuran en etkili sebeplerden biri. Bu nedenle, alarmları ertelemeyi zaten bir kenara bırakıp kurduğunuz alarmı (telefon, dijital saat vb.) yatağınızdan uzak bir yere koyarak büyük ilerleme kaydedebilirsiniz. Böylelikle alarmı kapatmak için yataktan tamamen çıkmış olacaksınız ve uyandıktan sonraki ilk anda hissedilen miskinliği çabuk atılatacaksınız

„Uyku yarı ölümdür” demiş atalarımız. Bu nedenle sabahları uyandığımızda üstümüzde bir „ölü toprağı” hissi oluşuyor. Alarmı uzağa koydunuz, kalktınız ve susturdunuz ama tekrar yatağa dönmek mi istiyorsunuz? O zaman sadece bir anlık iradenize söz geçirin ve yatağınızı toplamaya başlayın. Bu sayede beyninize küçük bir görevle „uyandım” sinyalini net olarak vermiş olacaksınız. Ayrıca henüz güne başlarken bir şeyleri düzeltmek, toparlamak ve tamamlamak hissi ile günün devamı için özgüveninizi dolayısıyla enerjinizi de yükseltmiş olacaksınız. Lütfen bunu denemeden, yatak toplamanın özgüvenle ne ilgisi var demeyin. Zaten denemekle ne kaybedersiniz ki? 

Şimdi gelelim banyo alışkanlıklarına, her sabah duş almak çoğumuz için bir rutin haline gelmiş durumda. Ancak sıcak bir duşun verdiği rahatlama da tekrar insanı mayıştırabiliyor. Bu noktada eğer sabahları enerjik uyanmak istiyorsanız duşunuzun son 90 saniyesinde dayanabildiğiniz kadar soğuk suda yıkanın. Mümkünse en soğuk seviyede. Tabii bu 90 saniyenin ortalarında bir 30 saniye kadar ılık – sıcak suya geçerek süreci daha rahat atlatabilirsiniz. Ayrıca sıcaklığın bu ani değişimleri ile vücudunuzdaki kan dolaşımı hızı zirve yapacağından müthiş bir zindelik hissini de yakalamış olacaksınız. (Böyle durumlarda tetiklenecek kronik bir rahatsızlığınız varsa bu tavsiyeyi kesinlikle uygulamayın).

Şimdi gelelim sabahları enerjik kalkmak için uygulanacak taktikler arasından en faydalı olanına

Vücut direncinizi arttıran, bağışıklığı güçlendiren, kasları geliştiren, kilo kontrolüne yardımcı ve sabahları size zindelik veren egzersizler yapmak güne başlamanın en sağlıklı yolu. Sadece sabahları zinde olmak için değil sağlıklı bir yaşam için de bilim dünyasının tamamının ortak fikre sahip olduğu sabah egzersizleri beyin fonksiyonlarının da daha etkin kullanılabilmesini ağlıyor. 

Hele bir de bu egzersizleri güneş ışığı ve temiz havada yapma imkanınız varsa, o günün en enerjik insanı gibi hissedebilirsiniz. Zira uykunuzu açmak ve zinde hissetmek için sadece odanızı havalandırmak bile etkili olurken, nefes sayınızın arttığı egzersizlerle bolca tenefüs ettiğiniz temiz hava ile saatlerce enerjinizin düştüğünü hissetmeden güne devam edebilirsiniz. 

Son olarak, sabahları enerjik uyanmak için sizlere verdiğimiz bu tavsiyelerin hepsinde ortak olan bir durumu aktarmak isteriz. Özellikle sabah egzersizlerine vücudunuzun alışması için sabırla hergün devam ettirmeniz gerekmektedir. İlk birkaç gün belki bir – iki hafta size zor gelen bu egzersizlerden tam verim almanın tek yolu bunları düzenli olarak tekrarlamaktır. Hatta kendinizi güçlü hissettiğiniz noktalara kadar bu egzersizlerin sayısını ve süresini arttırmayı da deneyebilirsiniz. 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı