ŞAKIR ŞAKIR İNGİLİZCE KONUŞAN BİZİM DE SANATÇILARIMIZ VAR, ÜNLÜLERİMİZ VAR

Eskiden başka ülkelerin, özellikle sinema sanatçılarının, futbolcularının ne kadar kültürlü ne kadar bilgili ve eğitimli olduğunu söyler 3 min


0
4 shares

Eskiden başka ülkelerin, özellikle sinema sanatçılarının, futbolcularının ne kadar kültürlü ne kadar bilgili ve eğitimli olduğunu söyler bizimkilere hafif bir küçümseme ve burun kıvırmayla bakılırdı. Öylemiydi acaba?… Belki de yabancı dil bilmek o kadar da elzem değildi… Peki ya günümüzde. Artık ulaşım ve iletişim araçlarının yaygınlığı ve gelişimiyle birlikte her alanda ikinci ve hatta 3. ve 4. dil bilmek gerekliliği artmış, normalleşmiştir. Şimdi popüler sanat çevresinde belki de daha hiç duymadığınız bir çok ünlünün nasıl da şakır şakır İngilizce konuştuğuna bakın. Kim mi bunlar? Şöyle bir sıralayalım.

commons.wikimedia.org

Bana kalırsa bu listenin başına gelmesi gereken isim Serra Yılmaz.Ferzat Özpetek filmlerinin de vaz geçilmez karakter oyuncularındandır. Anadili gibi İtalyanca yanında simultane çeviri yaptığı Fransızca, İngilizce başta gelmek üzere 7 dil konuşabildiğini biliyoruz.

Gülse Birsel’i on parmağında on marifet olan bir sanatçı olarak biliyoruz. Mizah zeki insanların işiyse bunun hakkını veriyor. Yabancı dil bilmemesi düşünülemez. Boğaziçi Üniversitesi’ni bitiren ve New York’ta  Columbia Üniversitesi’nde de sinema master’ı yapan Birsel çok iyi derecede İngilizce biliyor.

Hadise hiç de Belçika’da doğup büyümüş gibi durmuyor. İnsanlarla iletişimi ve ekrana hakimiyeti gayet yerinde. Felemenkçe, İngilizce ve Fransızca bilmesi de normal. 

Selma Ergeç. Türk bir baba ile Alman bir annenin kızı olan Ergeç, Ana ve baba dillerine hakimken Ergeç’in İngilizce’si de gayet akıcı.

Azra Akın, Hollanda’da uzun yıllar yaşaması onun Felemenkçe öğrenmesini sağlamış. Akın, İngilizce de konuşabiliyor.

Kıvanç Tatlıtuğ, dizi ve sinema sektörünün sıradışı tipli aktörü, İngilizce bilen yakışıklılardan.

İlker Kaleli İngilterede öğrenim gördüğü için İyi derecede İngilizce bilenlerden.

Tülin Şahin Sivaslı Cindy diye de bilinen Tülün Şahin’in aslında birkaç yabancı dil bilmesi şaşırtıcı olmasa gerek.Danimarka’da doğumlu Şahin İskandinavca olarak da bilinen Danca biliyor ve iyi derecede İngilizce konuşuyor.

Tuba Büyüküstün.Bu hanım hanımcık, bebek yüzel aktiristi yabancı tv’lere İngilzce konuşurken görüyoruz sıkı sık.İngilizceye çok hakim.

Boğaziçi Üniversitesi mezunu Cem Yılmaz, sadece Türkçe espriler yapmıyor.İngilizce espriler yapacak kadar hakim bu dile ve konuşuyor.

Tamer Karadağlı, Aslında tüm bu ünlülerin yanında bir “üstad” gibi duran kim var diye soracak olursanız Tamer Karadağlı söylenebilir. 8 ayrı aksanda İngilizce konuşabilen Karadağlı.İngilizce dil eğitimi bile verecek nitelikte hakim biri.Olsa da bize Teksas’lı taklidi yapsa.

İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezunu Burcu Esmersoy’u Spor spikerliğiyle tanıdık.O da iyi derece İngilizce bilen ünlülerden.

Murat Boz’da İngilizce konuşuyordu.O Ses Türkiye’de hepimiz gördüüük.

commons.wikimedia.org

Acun Ilıcalı’nın İngilizcesi ile zamanında çok dalga geçildi.Hatta Acun İngilizcesi diye bir kavram bile türetildi.Devamında bir medya Patronu olan Acun Ilıcalı işte o noktaya gelirken bu İngilizcesinden çok yararlandı.Az ya da çok Acun İngilizce biliyor ve konuşuyor.

Sanat Kariyerleri, aile bağları, ilişkileri ve düzeyleriyle dikkat çeken bu çift birlikte yabancı tv’lere İngilizce Röportaj veriyor.Kim mi bunlar? Bergüzar Korel ve Halit Ergenç.Tanju Korel’in kızı sanatçılığı ve anne olarak da öne çıkıyor.Yine birikimli ve zor rollerin adamı olduğunu ispatlayan Halit Ergenç. İngilizce bilen ünlülerden.

Sadece ülkemizde değil Hollywood yapımlarında da rol almış Haluk Bilginer de İngilizce bilen ünlülerimizden.

Filiz Ahmet Makedonya’da doğumlu. Makedonyaca, Türkçe, İngilizce, İsveççe, Sırpça ve Bulgarca biliyor. Adı çok bilinmese de Muhteşem Yüzyıl’ın Nigar Kalfası deyinde herkesin tanıyacağı bir isim Filiz Ahmet.İngilizce bilen ünlüler listemizde, diğer dillerle birlikte üst sıralarda yer almayı hakkediyor.

Artık bir “Dünya Dili” olan İngilizce sadece popüler kültürün ikonlarınca değil iş dünyası, bilim dünyası için de olmazsa olmaz.


Like it? Share with your friends!

0
4 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı