SAMURAYLARI NASIL BİLİRDİNİZ?..HAKKINIZI HELAL EDİYOR MUSUNUZ?…(B.H)

En popüler samuray mitleri: Mit: Onur, cesaret ve ölümüne sadakatin sembolü samuraylar!Gerçek samuraylar basitçe Yeşilçam filmlerinde gördüğümüz ağanın adamlarıdır. 4 min


En popüler samuray mitleri:

Mit: Onur, cesaret ve ölümüne sadakatin sembolü samuraylar!

Gerçek: Samuray figürüne atfedilen değerler, 19. asrın son çeyreğinde ayakları üzerine dikilen yeni Japonya’da ortaya çıkan değerlerdir. Bu değerler ve öğretiler, 19. asrın son çeyreği ve 20, asrın llk çeyreğinde dünyanın her yerinde olduğu gibi, tarihin yeniden yazımıyla kadim köklere bağlanmış ve popüler kültürdeki samuray figürü ortaya çıkmıştır.

Gerçek samuraylar basitçe Yeşilçam filmlerinde gördüğümüz ağanın adamlarıdır. Feodal Japon toplumunda, yerel lordlar ve savaş beylerine hizmet eden muhafızlar, sorun çözücüler (bildiğiniz gibi) ve savaşlarda paralı asker olarak var olmuşlardı.

Sadakatleri ve cesaretleri, maddi olarak memnun edildikleri kadardır. Bütün paralı askerler gibi, kaybedileceğine ikna oldukları muharebelere girmeyebilir, savaş alanını terk edebilir ya da karşı tarafın safına geçebilirlerdi.

Gerçek Orta Çağ’ı en iyi yansıtan (Fantastik bir dizi olması da ironidir.) dizi olduğu için Game Of Thrones’dan örnek verirsek: Roose Bolton’a hizmet eden, Jaime’nin elini kesen Locke vardı ya, işte gerçek bir samuray, Locke gibiydi. .

Mit: Buşido koduyla yaşayan samuraylar!

Gerçek: Samurayların zamanında böyle bir kod yoktu. Bir önceki maddede bahsettiğimmiz dönemde ortaya çıkan Buşido, yeniden tarih yazımıya samuraylar üzerinden kadim köklere bağlanmıştır. Bu, maaşı gecikti diye sarayı basıp, sultanı ve ailesini öldürmeye çalışan Yeniçeri ile, popüler kültürdeki, sultanı için canını feda etmekten çekinmeyen Yeniçeri ilişkisi gibidir.

Tarihin yeniden yazımıyla idealize edilen figürlerün işlevi, bugünün toplumuna nasıl davranmaları ve nasıl yaşamaları gerektiğini öğretmek, örnek olmaktır. Vaka, Meiji Dönemi’nden sonra yeni Japon entelijansiyasının yarattığı Samuray figürü başarılı olmuş, modern Japon ordusunu ülkesi ve imparatoru için canını feda etmekten hiç çekinmeyen askerlerle doldurabilmiştir.

Mit: Şerefini kurtarmak için hara-kiri (seppuku) yapan samuray!

Gerçek: Seppuku, manevi olarak aşağılanmak, küçük düşmek, utanç verici bir durumla karşılaşmak yerine asilce intihar etmek şeklinde bir davranış değildi, samurayların zamanında. Samuraylara efendisi ya da düşmanları tarafından sunulan bir seçenekti. Seppuku yapmayı seçen samuray bunu şerefini kurtarmak için değil, kazığa oturtulmak, canlı canlı yüzülmek, kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmek, kaynar suya atılmak, ayaklarından başlayarak yavaş yavaş doğranmak ya da günlerce işkenceden geçirilerek öldürülmek gibi korkunç infaz yöntemlerinden kurtulmak için yapardı. Bir tür ötenaziydi yani.

Eski Çağlar

Eski çağlarda dünyanın her yerinde büyük suçlar işleyen ya da düşmanlarına esir düşen soylulara, diğer insanlardan farklı seçenekler sunulurdu. Bundaki temel amaç, soylu kanı dökmekten ve soylu aileler arasına kan girmesinden mümkün olduğu kadar kaçınmaktı. Bugün birbirine düşman olan iki soylu aile yarın barışabilir, ittifak yapabilirdi. Ama bir aileden gelen soylu, diğer aileden biri tarafından öldürülürse, araya kan girdiği için bu iki aile arasında başlayacak kan davası aralarındaki her türlü olası diplomatik ilişkiyi çok uzun süre imkansız kılabilirdi. Akrabaları öldürülen aile, diğer aileden intikam almak için uzun süre dava güdebilir, bunun da yerel ve hatta ulusal çapta sonuçları olabilirdi. Soylulara intihar, sürgün, manastıra kapanma gibi seçenekler sunulur ve bunları seçmeleri halinde ailelerinin sağ kalmasına ve servetlerini korumasına izin verilirdi.

Bu olgu tüm dünya ülkelerinde yaygındı, hatta çeşitli formlarıyla günümüze kadar da geldi. İşte, Hitler’e başarısız suikast girişiminden sonra, evine gelen Gestapo ajanlarının Rommel’e mahkemede yargılanıp idam ya da siyanür kapsülü seçeneği sunması gibi. Saddam’ın, CIA’in çağrısıyla Ürdün’e kaçıp kendisine ihanet eden iki damadını (Kimyasal Ali’nin yeğenleri), İbrahimoğlluları’yla arasına kan girmesin diye idam etmeyip, İbrahimoğulları tarafından düelloyla öldürülmelerine izin vermesi gibi. Hukukun üstünlüğünün olmadığı, kalmadığı BAĞZI ülkelerde yolsuzlukları fazla ifşa olan belediye başkanlarının istifa ya da yargılanma seçeneklerine muhatap olması gibi…

Yeni Japon toplumuna örnek olması için yaratılan samuray figürü o kadar başarılı olmuş ki, bırakalım 70 yıl önceki Japon askerlerinin savaşın sonundaki toplu intihar çılgınlığını, bugün bile inşa ettiği bina yıkılınca intihar eden mühendisler, yolsuzlukla suçlanınca intihar eden kamu görevlileri görülüyor Japonya’da. Ama bu dediğim gibi modern bir şey.

Mit: Samuray ve elinden düşürmediği katanası.

Gerçek: Samuray için katana, bugün bir özel kuvvetler askeri için tabanca ne ise oydu. Samuraylar atlı okçu ve süvari idi. Yerde savaştıklarında ise kılıç değil, mızrak kulanırlardı ana muharebe silahı olarak. Katana, taşıdıkları yan silahlardan biriydi sadece ve ancak belli durumlarda, belli amaçlar için kullanılırdı. Samurayların katana ile özdeşleşmesi, 19. asırda Edo Dönemi’nde devlet zoruyla oldu. Samurayların mızrak ve yay taşıması yasaklanıp sadece katana taşımalarına izin verildi. Mızraklarından ve yaylarından arındırılmış samuray grupları asker ve polisler için tehdit oluşturmayacağından alındı bu karar.

Kaynakça ve ileri okuma:

https://open.library.ubc.ca/…/…/ubctheses/24/items/1.0071589

https://www.tofugu.com/japan/bushido/

https://alexy.asian.lsa.umich.edu/…/Bolitho_Myth%20of%20the…

http://www.pravdareport.com/hi…/03-05-2011/117765-samurai-0/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369548/

https://www.koryu.com/library/kfriday2.html

https://japanesestudies.org.uk/ejcjs/vol18/iss3/etzrodt.html

https://thegoldeneggs.wordpress.com/

ÖNDER ATA (02 Aralık 2018-Facebook-Evrim Ağacı Sayfasında Paylaştığı  Yazı)


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
2
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Bülent Han

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı