SEYAHAT ETMEK SAĞLIĞINIZ İÇİN NEDEN ÖNEMLİ

Uzun süren bir doğa gezisi veya birkaç haftalık yaz tatili dönüşünde hepimizin hissettiği rahatlama ve yenilenme duygusu üst düzeyde oluyor.3 min


0
1 share

 

Tabii tatilin bitişi nedeniyle hafiften buruk bir ruh halimiz de olsa kafamızın boşaldığını ve vücudumuzun rahatladığını net olarak hissedebiliyoruz.

Aslında bu hislerin herkeste hemen hemen aynı şekilde ortaya çıkmasının altında bilimsel sebepler yatıyor.

Özellikle ABD’de büyük şöhret yakalamış Türk asıllı Doktor Mehmet Öz’ün de yaptığı çalışmalara yer vereceğimiz bu yazıda sizlere seyahat etmek ve sağlığınız için önemi hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Böylelikle umut ediyoruz ki bu yazıyı okurken üstünüze çökmüş olan tembelliği de atarak, ilk fırsatta bir seyahat planı yapacaksınız.

Forbes Seyahat Rehberi dergisi tarafından seyahat etmek ve seyahatlerin sağlık üzerindeki olumlu etkileri üzerine Mehmet Öz’e danışılmış.

Seyahat etmenin sağlık üzerine etkileri konusunda araştırmaları bulunan Mehmet Öz’e göre;

  • Düzenli seyahat alışkanlığı olan erkeklerin kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskinin %32 oranında düştüğü tespit edilmiş.
  • Uzun yıllar herhangi bir seyahat organizasyonunda bulunmayan kadınların da kalp hastalıklarına yakalanma ve bu sebeplerle hayata veda etme oranlarında artış gözlemlenmiş.
  • Yine kadınlar ile diğer konu ise şöyle; seyahat eden kadınların strese bağlı rahatsızlıklara daha az yakalandığı, depresyon ve halsizlik gibi şikayetleri tecrübe etmedikleri ve bunlara bağlı olarak daha mutlu ilişki, evlilikler yaşadıkları belirlenmiş.
  • İki cinsiyet için de geçerli olan bir diğer durum ise seyahat etmenin ruh halinizi daha iyi duruma getirmesi ve sizi stresten uzaklaştırması. Bununla birlikte, iş hayatınız veya ilgilendiğiniz sanat dallarındaki verimliliğiniz de seyahat etme oranınıza göre artış göstermekte. Sanat dallarındaki verimlilikten kastımız tabii ki yaratıcılığın güçlenmesi ve beslenmesi.
  • Seyahat sıklığı arttıkça fizyolojik olarak da daha sağlıklı bireyler haline geldiğimiz de yine Öz tarafından vurgulanan konular arasında.

 Seyahat kelimesinin, Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde iki farklı anlamı mevcut; Yolculuk, Gezi.

Modern İnsanın En Büyük Problemi Sehayat Etmeye De Engel: Yeterli Zaman Ve Para Bulamamak

Ancak bu kadar faydalı bir aktivite olmasına rağmen seyahat etmek ülkemiz de „en gözde hobiler” arasında değil. Bunun sebepleri genellikle zaman ve para eksikliği. Bununla birlikte, ülkemiz tatilcilerinin birçoğu seyahat kavramını yanlış anlıyor. Bir otele gidip iki hafta otel sınırları dışına adım atmamak için kat edilen yolu bir seyahat veya gezi olarak düşünüyorlar. Ancak seyahatin, Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde iki farklı anlamı mevcut; Yolculuk, Gezi.

Seyahat & Tatil Tembellik Değildir

Yani Mehmet Öz’ün yaptığı çalışmalarda adı geçen „seyahat” kavramı aslında otele giden yolun gidiş-dönüş yolculuklarından ziyade „gezi” hüviyetinde yapılan seyahatler. Bu nedenle hem Mehmet Öz hem de birçok farklı uzmanlık alanından doktorların tavsiye ettikleri tatil ve seyahat seçenekleri daha çok harekete dayalı, farklılıklar ve doğal güzelliklerle dolu aktiviteler. Kısacası seyahat veya tatil olarak adlandırdığımız aktivitelerin otel içinde tembellik etmek üzerine kurulu olması şart değil.

Zaten bir kalp doktorunun iki hafta boyunca açık büfeden beslenerek bir otel odasında istirahat etmeyi önereceğini düşünmek de yanlış olurdu.

Öyle ki, Mehmet Öz ve Forbes iş birliği ile sosyal medyada „#TravelisHealthy” (SeyahatEtmekSağlıklıdır) adında bir „hashtag” çalışması da yapılıyor. Böylelikle sağlık ve seyahat konusunda büyük kitlelere hitap eden iki marka, seyahat etmenin sağlığa olan katkıları hakkında takipçilerini bilgilendirme fırsatı buluyor.

Bu etiket altında hem Öz hem de takipçileri yaptıkları gezi ve seyahatlerden kesitler paylaşarak daha sağlıklı bir dünya için herkesi seyahat etmeye teşvik ediyor.


Like it? Share with your friends!

0
1 share

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı