SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN EN ETKİLİ 6 YÖNTEM

Bir "Kurtuluş Mücadelesi" olarak, sigarayı bırakmak... 1 min


Hayatınızın dönüm noktasına hazırlanın.

 1. 1 ZAMANLAMA  Sigarayı bırakmak için kendinize bir tür zaman çizelgesi oluşturmanız gerekiyor. Mesela yaklaşmakta olan yeni yıla giriş bu çizelgenin başlangıcı olabilir. 

  Ancak belirlediğiniz bu zaman gelene kadar sigarayla olan ilişkinizi normalde olduğu gibi devam ettirin. Eğer belirlenen zamandan önce bırakmaya çalışırsanız sigaralar sizin için daha değerli bir kimlik kazanabilir.

 2. 2 GELECEĞİ DÜŞÜNÜN!


  Unutmayın! Sigarayı bırakmak aslında tam olarak bir „bırakma” değildir. Zira sigaranın sizin yararınıza hiçbir özelliği yoktur. Sigara size gerçek anlamda bir haz vermez. 

  Sigarayı bırakmak aslında bir kurtuluştur. Çünkü sigara içenler sadece birer nikotin kölesi olmaktan öteye gidemez. Bu sebeple „sigarayı bırakmak” eylemi size bir şey kaybettirmeyecektir. Kendinizi bu fikre ikna etmek için bir şey kaybettiğinizi değil aksine kazandığınızı düşünmelisiniz.

  Sigarayı bıraktıktan sonra sadece beden sağlığınız değil, ruh sağlınız da daha iyiye gidecek. Daha enerjik bir insan olmakla kalmayacak kendinize olan güveninizi de yükselteceksiniz. Ayrıca giderek artan fiyatlarını düşündüğümüzde ekonomik açıdan da kendi bütçenize büyük katkı yapacaksınız. Yani yepyeni ve temiz bir geleceğe sahip olabileceksiniz.

 3. 3 SON SİGARA


  Daha önce dediğimiz gibi aslında sigarayı bırakmak değil sigaradan kurtulmak asıl amaç. 

  Bu amacı daha kalıcı bir hale getirmek için sigaradan kurtulma sürecine baştan itibaren bir anlam yüklemek, psikolojik açıdan daha rahat etmenizi sağlar. Bu sebeple kendinize sigarayı bırakma sözü verirken son kez bir sigara yakın ve bu içtiğiniz sigaranın gelecekte herhangi bir sebeple tekrar ciğerlerinize dolmayacağına dair kendinize söz verin. Bunu yaparken de ikinci maddede bahsettiğimiz daha sağlıklı ve yaşam kalitesi daha yüksek yeni hayatınıza odaklanın. Hayatınız adına en olumlu ve en kritik kararı aldığınızı düşünün. 

 4. 4 BIRAKMA SÜRECİNDE SAKİNLİĞİNİZİ KORUYUN


  Artık birçoğumuzun bildiği üzere, nikotin ve diğer etken maddelerin vücudunuzda yarattığı bağımlılık reaksiyonlarının atlatılması sadece 2-3 gün süre hissediliyor. Bunun dışında sigarayı bıraktıktan sonra hissedeceğiniz fizyolojik bir durum olmayacak. 

  Çevrenizide sigara kullanmayan insanların da hiçbir şekilde bunun eksikliğini hissetmediğini görmek çok kolay. Zaten sigara içenlerin birçoğu sigaranın içindeki maddelerden ziyade „sigara içme” fikriyle bir yakınlık kurmuş durumda. Eğer siz de bir çay molasında veya kahve içerken „sigarasız yapamam” gibi bir düşünceye sahipseniz, sigarayı bıraktıktan sonra çay içerken sadece şunu düşünün; „Artık kendimi zehirlemeden rahatça çay içebiliyorum”.

 5. 5 SİGARA İÇENLERDEN KAÇMAYIN!


  Sigarayı bırakmak için yola çıkan birçok sigara tüketicisinin ilk yaptığı işlerden birisi çevresinde sigara içen insanları azaltma çabasına girmek. Fakat bu sizin hayatınızın normal akışını etkileyeceğinden aslında yeni bir mahkûmiyet anlamına geliyor. 

  Buna engel olmak için tek yapmanız gereken yanınızda sigara içenlerden korkmamak. Normal hayatınıza devam edip, sigara içenlere acımak. 

  Sigara içenler de sizin bu kararlığınız karşısında size hayran kalacağı için bu konuda ne kadar doğru bir karar verdiğinizi tekrar tasdik etmenizin yolu bir anlamda sigara içenlerle aynı ortamda bulunmaktan geçiyor diyebiliriz. Çünkü biliyoruz ki en tutkulu sigara tiryakilerine bile sorduğunuzda içten içe bu esaretten kurtulmak istiyorlar. 

  Uyarı: Sigara içilen bir ortamda bir şekilde size sigara ikram edilirse sadece „kullanmıyorum” deyip teklifi geri çevirin. Uzun uzun sigarayı nasıl bıraktığınızı anlatarak kendinizi sürecin başlarına götürmeyin. 

 6. 6 BİR TEKTEN ÇOK ŞEY OLUR!!!


  Son olarak, yine sosyal ortamlarda sık sık karşılaşılan bir durum hakkında sizleri uyarmak istiyoruz.

  „Bir tekten bir şey olmaz” tuzağı. Size sigara ikram edenlerin sıkça kullanacağı bu „tuzak” cümleye kesinlikle aldanmayın. 

  Yazının başında dediğimiz gibi bu bir „kurtuluş”, yani bir arınma. Biraz daha somutlaştırmak için şöyle düşünebilirsiniz; Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yurdumuz düşman askerlerinden temizlenirken „bir askerden, bir casustan bir şey olmaz” diyebilir miydik?... Veya „bir şehirden bir şey olmaz” diyerek örneğin Antep’i Fransızlara bıraksak nasıl olurdu?Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
2
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı