Spotify Arabalara Geliyor

Evlerden sonra arabalarda da sesli asistanlar çoğalıyor. 2 min


Dünyanın en ünü müzik yayın servisi olan Spotify, araçlar için özel bir araç içi oynatıcı tasarlıyor. Bahsi geçen cihazın geçtiğimiz sene geliştirilmeye başladığına dair söylentiler çıkmıştı, ancak nasıl bir şey olacağı ve ne zaman piyasaya çıkacağı konusunda herhangi bir haber bulunmuyordu. Şimdi ise 2019’un sonlarına doğru piyasaya sürülebileceği söylenen Spotify müzik çalarına dair birkaç bilgi mevcut. 

Bahsedeceğimiz detaylar, Spotify tarafından açıklanan resmi özellikler değil. Fakat bu haberin kaynağı, Financial Times gibi önemli bir basın kaynağından geliyor. Sözü fazla uzatmadan Spotify müzik çalarının özelliklerinden bahsedecek olursak, öncelikle sesli kontrol sunacağını söyleyebiliriz. Aşağı yukarı 100$’dan satışa sunulması beklenen cihaz, arabalara Bluetooth aracılığıyla bağlanacak. Yani eğer bir Bluetooth bağlantınız yoksa aracınızda, Spotify müzik çaları sizin işinize yaramayacaktır. Örneğin benim aracımdaki teypte yalnızca AUX bağlantısı var. Kabloyla bağlayabiliyorum telefonu. Bu demektir ki Spotify müzik çalar bana hitap etmiyor. 

Dokunmatik ekran yok, internet belki

Aslında üzerinde bir ekran da barındırmayacak olan bu cihazın, yani tuşlarla kontrol edilecek olan Spotify müzik çaların bir de AUX bağlantısı için 3,5 mm yuvası bulundurması fena olmazdı. Neyse, diğer özelliklerinden bahsedecek olursak, tabii ki sizin Spotify üzerindeki şarkılarınıza ve çalma listelerinize erişebilecek. Bağlantı konusu ile telefonunuzdan mobil veri paylaşımı (hotspot) yapılarak sağlanabilecek.  

Öte yandan farklı kaynaklardaki bir söylentiye göre de Spotify’ın araçlar için geliştirdiği bu müzik çalar, mobil veri özelliğine de sahip olacak. Yani şimdilik cihazın internete kendisinin mi yoksa bir hotspot aracılığıyla mı bağlanacağı kesinleşmiş değil. Eğer cihaz, kendiliğinden internete bağlanacak olursa, bunun muhakkak bir ekstra ücreti olacaktır. 

Google’ın kendi geliştirmiş olduğu Google Assistant ve Amazon’un sesli asistanı Alexa’dan sonra Spotify’dan da böyle bir atılım, abes kaçmış değil. Ancak, Spotify bu mecrada ne kadar rekabet edebilir, nasıl bir strateji izleyebilir henüz tahmin edemiyoruz. Zira Spotify’ın asıl işi müzik yayıncılığı yapmak. Araç içi asistan müzik çalmanın yanı sıra telefon etmeli, yol tarifi bulmalı ve mesajları okumalı. Spotify ile böyle bir durum söz konusu değil. Bekleyip göreceğiz… 


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı