Tatil İnsanlarda Neyi Değiştirir?

Tatil, kanunlara dayanarak çalışmaya ara verilmesidir. Bu günlük mesai bitimi, haftalık tatil, yıllık tatil olarak çeşitlidir. 2 min


Tatil, kanunlara dayanarak çalışmaya ara verilmesidir. Bu günlük mesai bitimi, haftalık tatil, yıllık tatil olarak çeşitlidir. İnsanların tatile bakış açıları farklılaşır, dinlenme zamanı olarak ya da farklı etkinlikler yaparak yorumlarlar. Pek çok insan tatil olarak yıllık izin çerçevesinde farklı yerlere gitmek, denize girmek, doğa ile iç içe olmak gezmek dolaşmak eylemlerini yaparlar.

Tatilin İhtiyaç Olması

Lüks olarak nitelendirilen tatil, günümüz şehir hayatı ve stresi koşullarında insanlar için ihtiyaç halini almıştır. Lüks olarak nitelendirmesi haksız sayılmamak ile beraber insan bedeninin ve ruhunun sağlığını tatil ile koruyabilir geri döndüğünde daha pozitif bir insan olarak hayatına devam eder. Bu ihtiyaç yadsınamaz.

Birey maddi olanaksızlıklardan dolayı şehir dışına çıkamıyorsa birkaç saat de olsa daha sakin, sessiz yerlere yönelerek bu ihtiyacı gidermelidir. Şehrin gri tonundan, tozundan, trafiğinden, plaza hayatından sıkılan insanların psikolojik olarak pozitife yönelmeye ihtiyacı vardır. Tek düzeni geride bırakıp, tüm negatiflikleri eve kitleyip evden uzaklaşan insanlar dolu beyinlerini de boşaltarak tatilden dönerler.

Tatilin Faydaları

İnsan doğası gereği bir takım ön yargılara sahiptir. ”Bu şehrin insanı iyi değildir.” ”Bu yörenin yemekleri kötüdür.” ”Orada da yaşanmaz.” Tatil bu tarz ön yargıları yıkmayı da sağlar. Ülkenin batısında yaşayan doğusunu görmeye gittiğinde, doğusunda yaşayan batısını görmeye gittiğinde işin aslını öğrenir ve yaşam kalitesini, insanlığın anlam payını alır. Aynı şekilde farklı yemek kültürleri de karşılaşır ve hiç tadını bilmediği yemeklere kötü demek yerine tadar beğenir, beğenmez.

İnsan kendine bu şekilde eleştirel olarak da artı sağlamış olur. Kültürel anlamda tatil ziyaretleri sonra ufku genişler insanın. Sadece yemek değil meşhur işçilikler, medeniyetler öğrenip, görmüş olur. Hiçbir yer hep aynı değildi, tarihsel olarak gidilen yerlerin geçmişini öğrenmek nereden buralara geldiğini bilmek insanın genel kültür hazinesini genişletir.

Eşi, çocuğu, sevdiği insanlarla gidilen tatillerde bireyler sevdiklerine şehir hayatına göre daha verimli daha çok vakit ayırırlar. Bunun yanı sıra farklı insanlarla tanışıp bu tanışıklığı aile dostluğuna çevirirler. Bireyler farklı yerlerde ilk deneyimleyebilecekleri belki bir daha fırsatını bulamayacakları faaliyetlere katılıp anılarına anı eklerler. Tatile gitmek insanı mutlu eder, fizyolojik ve psikolojik olarak dinlendirir ve insanın ufkunu geliştirir.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı