Tatil Yapabilen İnsan Sayısı

İnsanlar, yoğun geçen bir çalışma döneminin ardından, yaz tatilini, okulların tatile çıkmasını ve bayram tatillerinin uzun sürelerini değerlendirerek2 min


0
2 shares

Tatile Çıkmak 

İnsanlar, yoğun geçen bir çalışma döneminin ardından, yaz tatilini, okulların tatile çıkmasını ve bayram tatillerinin uzun sürelerini değerlendirerek, aileleri ile eğlenmek, işlerinin ve öğrencilerin biten bir ders yılının stresinden kurtulmak ve rahatlamak amacıyla tatil yaparlar. Türkiye, dört mevsimin yaşandığı, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, 40 bini aşan mağarası, dağları, kanyonları ve denize kıyısı olması nedeniyle yerli ve yabancı turist akınına uğrayan nadir ülkelerdendir. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan, yaz ve kış turizminin yaşandığı, yazın tatil mekanlarında yer bulunmakta zorluk çekilen, kış aylarında kış turizminin yapıldığı yerlerin % 100 doluluk oranına ulaştığı bir coğrafyadadır.

Tatillerin Uzunluğu 

Dini bayramların, hafta sonu tatilleri ile birleşmesiyle birlikte tatil günü 11 günü bulmaktadır. Bazı resmi tatillerinde cuma veya pazartesi gününe denk gelmesiyle hafta sonu tatili üç gün uzadığından bunu değerlendiren insan sayısı çok fazladır. Sadece 2018 yılında 116 gün tatil olduğunu düşünürsek, ekonomik açıdan yeterli olan herkes için bu tatiller bulunmaz fırsattır. Özellikle Kurban bayramının 11 gün olması nedeniyle İzmir, Bordum, Marmaris, Kuşadası ve Muğla gibi tatil merkezlerinde, yerli turist sayısı çok fazla artmış, yabancı turistlerin de gelmesiyle bu sayı kat kat çoğalmıştır.

Sadece Muğla ilimize tatile gelen araç sayısının 1.5 milyon, gelen yerli turist sayısının 10 milyona yakın olduğu, gelen yabancı turist sayısının 2 milyon olmasıyla, 12 milyona yaklaştığı bilinmektedir. Bu da tatile gidebilenlerin sayısının ciddi boyutta arttığını gösterir. Otellerde doluluk oranı % 100 olduğundan yer bulamayanların çadır kurup orada kaldıkları da görülmektedir.

Tatile Çıkma İmkanı Olmayanlar 

İnsanlar, bütçelerine en uygun tatilleri tercih ederler. Tatil mekanları pahalıdır ama çok fazla doluluk olduğu da bilinen bir gerçektir. Yaptıkları işler nedeniyle bazı kişiler tatillerini bayram tatillerinde veya yaz tatillerinde yapamadıklarından tatile gitmek için Eylül ayını tercih ederler. Eylül ve Ekim aylarında da tatil yapan kişi sayısı oldukça fazladır. Ege ve Akdeniz tatilleri kadar Karadeniz tatilleri de en çok tercih edilen tatiller arasındadır. Yayla turizmi, rafting turizmi heyecan ve sakinlik arayan tatilcilerin gözdesidir.


Like it? Share with your friends!

0
2 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı