AMERİKA’NIN UTANÇLARLA DOLU IRKÇILIK GEÇMİŞİNDE TÜRK BÜYÜKELÇİ’NİN ONURLU DURUŞU

Geçtiğimiz yılın başlarında Amerikalı Türklere dair pek az bilinen bir hikaye ortaya çıktı...3 min


0
4 shares

Aslında hikayedeki Amerikalı Türkler’in büyük bölümünü resmi görevliler oluşturuyor. Zira hikaye Washington Türk Büyükelçiliği’nde geçiyor.

Hikayenin kahramanı ise Sayın Büyükelçimiz Münir Ertegün.

BİR DÖNEMİN ABD’SİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

20.yy’a girildiği dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde „siyahi” vatandaşlara karşı devlet destekli ırkçılık ve ayrımcılık uygulanıyordu. ABD’nin birçok eyaletinde siyahi vatandaşların seçme ve seçilme hakkı dahi bulunmuyordu. Bunlar yetmezmiş gibi okul, lokanta ve toplu taşıma benzeri sosyal alanlarda ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyorlardı. Yapılan bütün bu ayrımcılıklar devlet tarafından „yasallaştırılmıştı”.

Siyahi vatandaşların herhangi bir resmi kuruma veya sosyal mekana girişleri (varsa) sadece arka kapılardan gerçekleşiyordu. Zira ABD yasaları vatandaşlarının ten renginden dolayı onları „ön kapıdan” giriş yapmaya layık görmemişti.

İşte böyle sert bir ırkçılık rüzgarı eserken, Washington’da Amerikalı Türkler ve resmi Türk yetkililerden onurlu bir tavır geldi.

WASHINGTON’DA MAZLUMUN YANINDA ZALİMİN KARŞISINDA YER ALAN TÜRKLER

Washington Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen özel gecelerde müzik ve eğlence gösterilerini icra eden kişiler ağırlıkla siyahi ABD vatandaşlarıydı. Ancak dönemi Türk Büyükelçisi’nin de talimatı ve bilgisi dahilinde, siyahi vatandaşların elçilik binamıza girişleri Amerikalı Türkler veya beyaz Amerikalılar gibi – yani aslında „herkes gibi” – ön kapıdan yapılıyordu.

Amerikalı yetkililer bu durumdan haberdar olur olmaz, tepki gösterdiler. ABD Senatosu resmi kanallar aracılığı ile Türk Büyükelçiliği ve Türk Devleti’ne uyarılarda bulundu. Yapılan bu uyarıların nihai mesajı çok açıktı; „Siyah vatandaşları elçilik binasına ön kapıdan alamazsınız!”

ABD yetkilileri sadece uyarılarla da yetinmemişti. Sabah Gazetesi’nden Ragıp Soylu tarafından yapılan bir habere göre fiili bir müdahale de gerçekleştirildi. Büyükelçimiz Münir Ertegün’ün oğlu Ahmet Ertegün, polis tarafından tutuklandı. Tutuklamanın gerekçesi Amerikalı Türklern ve resmi Türk makamların yasaları ihlal etmeleri ve Ertegün’ün de bu ihlallerde rol oynamasıydı.

Uluslararası ilişkilerdeki yaygın uygulamaları göz önüne aldığımızda Büyükelçimizin o dönem yaptığı oldukça sıra dışı bir hareketti. Zira Büyükelçiler ülkeler arası ikili ilişkilerin güçlendirimesi misyonunu üstlenen insanlardı. Yani görevi ve mevkiisi gereği Ertegün’ün bu tür bir hareketi, eşine pek rastlanır bir olay değildi. Özellikle açıktan açığa bir ülkenin yasalarını ihlal etmek hiçbir Büyükelçi’nin aklından dahi geçmemişti.

Ancak bütün baskı ve ısrarlara rağmen Washington Türkiye Büyükelçiliği siyahi vatandaşlara eşit davranmaya devam ediyordu. Ön kapıdan girişlerin yapılması ile aşılan ırkçılık duvarının ardında, Amerikalı Türkler ve siyahi Amerkalıların beraber vakit geçirdiği bir ortam oluşmuştu. Amerikalı Türkler ve siyahi vatandaşlar „olması gerektiği gibi” sohbetler ediyor, arkadaşlıklar kuruyordu.

ABD EĞLENCE SEKTÖRÜNDE ÇIĞI AÇAN OLAYLAR ZİNCİRİ

Bu arkadaşlıklar daha sonraları müzik sektöründe çığır açacak projelere dönüşmek üzere devam etti. 1947 yılına gelindiğinde ABD’ye insan hakları ve demokrasi dersi veren Büyükelçinin oğlu Ahmet Ertegün tarafından Atlantic Records adlı plak şirketi kuruldu. Bu şirket sayesinde jazz, R&B, ve soul gibi siyahi Amerikalılara özgü müzik türlerinin ABD sanat dünyasında yaygın olarak kabul gören türlere dönüşmesinin önü açılmış oldu. Bu gelişmeler neticesinde ABD müzik sektöründe köklü bir değişiklik yaşandı ve birçok farklı tür ortaya çıktı.

İşte bu hikayedeki kahramanlar, ünlü siyahi lider Martin Luther King Jr.’un anıldığı özel günlerde Amerikalılar tarafından hala hatırlanıyor. Diğer bütün ülkelerin üç maymunu oynadığı bir meselede Ertegün ailesinin, Türk Devleti’nin ve Amerikalı Türklerin sergilediği duruş, nesillere ilham veriyor.


Like it? Share with your friends!

0
4 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı