TÜRK DİASPORASI

Gurbetçilerimiz arasında başta Alman, Avusturyalı, İsviçreli ve Amerikalı Türk soydaşlarımız olmak üzere farklı ülkelerden vatandaşlarımız var. 3 min


1
1 point

Aslında diaspora tabiri genellikle bir milletin yabancı ülkelerdeki „etkili” varlığını vurgulamak için kullanılıyor. Bu noktada batı dilinden dilimiz geçmiş bu tabirin „gurbetçi” terimini tam olarak karşılamadığını söyleyebiliriz.

Özellikle Türk Diasporasının diğer birçok millete göre çok sönük kaldığını da belirtmek gerek.

TÜRK DİASPORASI NEDİR

Temel anlamıyla Türk diasporası, Türkiye dışında yaşayan Türklerin tamamını kapsayan bir terim. Bu noktada sadece TC Devleti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan Türkler değil vatandaşlığını değiştirmiş Türk asıllı kişiler de diaspora kategorisinde. Türk – Alman, Amerikalı Türk , Avusturya Türkü vb. tabirler de aslında farklı ülkelerdeki Türk diasporasını temsil ediyor. Zira Amerikalı Türk tabiri kullanılırken de asıl dikkate alınan unsur genelde etnik köken oluyor.

Bu noktada devreye Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türkleşmiş bölgelerden (Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna – Hersek, Sırbistan vb. balkan ülkeleri başta olmak üzere) farklı ülkelere yapılan göçler de giriyor.

Örnek: Amerikalı Türk olarak bilinen kişlerden bazıları belki bir asır önce göç eden Arnavut-Türkleri kökeninden geliyor olabilir.

Ancak daha önce belirttiğimiz üzere, Türk diasporasının çok etkili olduğunu söylemek mümkün değil. Özellikle ülkelerin siyasi kararlarına etki eden bir Türk diasporası hemen hemen hiçbir ülkede mevcut değil. Buna karşılık özellikle Türklere karşı propaganda yürüten Ermenilerin, Türklerin çoğunlukta olduğu ülkelerde bile güçlü diaspora faaliyetlerini görebiliyoruz.

TÜRK DİASPORASI HANGİ ÜLKELERDE YAŞIYOR

TC Dış İşleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye dışında yaşayan Türklerin sayısı 6 milyondan fazla. (Hem Türk pasaportu taşıyanlar hem de etnik kökeni Türk olanlar sayıya dahil). Bu Türklerin çok büyük bir kısmı Batı Avrupa ülkelerine yerleşmiş durumda.

Buna göre; Danimarka, Almanya ve Hollanda’da günümüzdeki en büyük azınlık nüfusu Türklere ait. Almanya’da yapılan son tahminlere göre etnik olarak Türk kökenli kişi sayısı yaklaşık 3 milyon. Bununla birlikte Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş farklı etnik kökene mensup (Kürtler, Ermeniler) grupları da dahil edince rakam 4 milyonu buluyor. Bu rakamlar ışığında Almanya genel nüfusunun yaklaşık 5%’i Türk veya yarı-Türk kişilerden oluşuyor.

Bununla birlikte, okyanusun diğer tarafındaki en büyük Türk nüfusunu yaklaşık 120 bin ile Amerikalı Türk soydaşlarımız oluşturuyor. Bu rakama ulaşılırken yapılan araştırmada ise „kendisini Türk olarak tanımlayanlar” dikkate alınmış. Bununla birlikte, Avrupa’daki Türk göçmenlerin aksine özellikle Cumhuriyet döneminde ABD’ye yapılan göçlerin sahip olduğu profil de oldukça arklı. Avrupa ülkelerine ilk etapta „işçi göçleri” ile yerleşmeye başlayan Türkler olduğunu biliyoruz. Ancak Amerikalı Türklerin henüz Türkiye’den göç ederken yüksek eğitim ve meslek sahibi olarak gittikleri görülüyor.

Bu açıdan Amerika’da sayıca az olan Amerikalı Türklerin diğer ülkeler baz alındığında yurt dışındaki en kalifiye Türk grubu olduğunu söylemek mümkün.

TÜRK DİASPORASI VS. ERMENİ DİASPORASI

Ancak Türk diasporasının hemen hemen her ülkede sıkıntılar yaşadığı bazı farklı milletler de mevcut. Bu noktada Ermeniler ile yaşanan gerginlikler öne çıkıyor. Ermeni diasporasının her ülkede 1915 olaylarını „Türklerin Ermenilere yaptığı bir soykırım” olarak kabul ettirmeye çalışması iki camia arasındaki buzların erimesine engel oluyor.

Bununla birlikte, yurt dışındaki Türklerin büyük bir bölümü de bu iddiaları en sert şekilde yalanlamaya devam ediyor. Amerika, Almanya, Avusturya, Fransa gibi ülkelerde zaman zaman iki etnik grup arasında taşlı – sopalı kavgalar bile çıkabiliyor.

Genel anlamda yurt dışında yaşayan Türklerin, bulundukları yerin siyasetine etki edebildiğini söylemek çok zor. Almanya gibi milyonlarca Türk’ün yaşadığı ülkelerde bile 1915 olayları sık sık meclis gündemlerine taşınıyor. Fransa gibi ülkeler yoğun Türk nüfusuna rağmen yıllardır 1915 olayları lehine propaganda yapmaktan çekinmiyor.


Like it? Share with your friends!

1
1 point

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı