Windows 10, Dünyadaki En Popüler İşletim Sistemi Oldu

Windows 10, Windows 7'yi nihayet geçerek dünyada en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi oldu.1 min


Türkiye’de pek fazla Apple ürünü ve Mac OS kullanan olmasa da Microsoft, Windows 10’un dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olması için uzun süredir çaba sarf ediyordu. İşletim sistemi denince bizim aklımıza öncelikle Windows gelse de Microsoft’un derdi kendi içerisindeydi. İstatistiklere göre Windows 7, Windows 10’dan daha fazla kullanılıyordu. Ancak Aralık 2018 Netmarketshare istatistikleri ile birlikte Windows 10’un dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olduğu ortaya çıktı.

Windows 10, Microsoft’un tüm platformlar için hazırlamış olduğu en son işletim sistemi. Firma, bu sistemi güncel ve güvenli tutmak için aylık güvenlik güncelleştirmeleri yollayarak ayrı bir özen gösteriyor. 2015’te piyasaya sürülen işletim sistemi, Vista’dan sonra kullanıcılara ilaç gibi gelen Windows 7’nin şimdiye kadar gerisinde kalıyordu. Fakat hem yeni bilgisayar satışlarıyla hem de daha güvenli ve kullanışlı olması sebebiyle Windows 10, biraz geç olsa da Windows 7’yi geçmiş durumda.

Ancak Windows 7 ile Windows 10 arasındaki fark o kadar da devasa değil. Yukarıdaki görselden de anlaşılabileceği üzere arasındaki fark yalnızca %2,7. Fakat bu fark giderek artacaktır. Zira 2020’nin sonlarına doğru Windows 7’ye olan güncelleme desteği bitecek. Ve işletim sistemi, olası güvenlik tehditlerine karşı yalnız bırakılacak. Bu nedenle kullanıcılar Windows 10’a geçmek zorunda kalacak. Fakat nihayetinde Windows 7 için Microsoft’un en başarılı işletim sistemlerinden biri oldu denilebilir.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı