Yemek Tariflerinde Geçen Garip İfadeler

Yemek tariflerinde, su bardağı, yemek kaşığı, kahve fincanı gibi herkes tarafından net anlaşılan standart ölçüler vardır3 min


0
4 shares

Yemek tariflerinde, su bardağı, yemek kaşığı, kahve fincanı gibi herkes tarafından net anlaşılan standart ölçüler vardır. Bu ölçülerin dışında Türk mutfağında halk arasında kullanılan, bilmeyenlerin zorluk çekeceği bazı garip ölçüler ve kıvamlar vardır. Peki yemek tariflerinde kullanılan bu yerli mutfak ifadeleri ne anlama gelmektedir?

Türk Mutfağında Kullanılan Kıvam ve Ölçüler

Kulak Memesi Kıvamı: Bilinen kıvam benzetmeleri içinde belki de en meşhur olanı kulak memesi kıvamıdır. Özellikle hamur yapımında kullanılan bu benzetmeye göre yapılan hamur ne çok sert ne de cıvık olmalı. Yani, hamurun yoğurulmaya başlandığı ilk anda, hamurdan daha fazla olan su miktarının, üzerine eklenen hamurla birlikte azalarak ele yapışmamasıdır.

Kayısı Kıvamı: Yumurtasını haşlanmış sevenlerin tercih ettiği kıvamlardan birisi kayısı kıvamı. Yumurtanın sarısının haşlanınca aldığı renk ve yumuşaklık kayısıya benzetildiği için bu adı almıştır. Yumurtayı kayısı kıvamında haşlamanın püf noktası ise, cezveye yumurtanın üzerini geçecek kadar su koyup, çatlamaması için biraz tuz dökmek ve yaklaşık 5-6 dakika kadar kaynatmaktır.

Lokum Kıvamı: Lokumun yumuşak yapısı yüzünden benzetilen bu kıvam, özellikle et ürünlerinin pişirilmesinde kullanılan bir benzetmedir. Özellikle zor pişen kırmızı etlerin iyi piştiği,ağızda dağıldığı anlamına gelmektedir.

Su Gibi: Çorbalar için kullanılan bu benzetme, çorbanın olması gereken kıvamdan daha akışkan olduğu anlamına gelir. Konulan su miktarı fazla olduğunda “su gib” olan çorbayı koyulaştırmanın en kolay yolu ise un eklemektir. Tencere içinden alınan biraz çorbayı un ile karıştırıp tekrar tencerenin içine atarsanız hem çorba istenilen kıvama geri dönmüş olur, hem de daha sonra eklenen un çorbanın içinde topak topak olmayacaktır.

Aldığı Kadar Un: Tariflerde yer alan aldığı kadar unun ölçüsü kurabiye ya da hamur işleri için “kulak memesi” kıvamına gelene kadar un eklenmesidir.

Bir Fiske ya da Bir Tutam: Genellikle baharatlar ve tuz için kullanılan bu ölçü birimi bir fiske için işaret ve başparmağı ile tutulabilen, bir tutam için ise işaret, başparmak ve orta parmak ile tutabilen miktardır.

Öldürmek: Genellikle soğan için kullanılır. Yemek yapmanın ilk adımı olan soğanın yağda yumuşayıp pembeleşmesi anlamında kullanılır.


Like it? Share with your friends!

0
4 shares

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
1
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı