KONUT YAPIMINDA YENİ TREND: KONTEYNER EVLER

Başlıkta yapı dememizin sebebi aslında daha çok konteyner evler ve ofis konteyner gibi çeşitlere odaklanacak olmamız3 min


Zira bir lojistik konteyner ile yapılabilecekleri size göstermek istiyoruz.

Tabi her ne kadar yapı haline gelseler bile bu konteynerler de öncelikle lojistik konteynerleri olarak tasarlanmış ve hatta kullanılıyordu. 

Aslında yazımızda bahsi geçecek olan unsurların sadece lojistik konteynerlerle ilgili değil genel anlamda konteyner yapıların özellikleri hakkında olduğunu da hatırlatalım.

Sanıyoruz ki; lüks konteyner evler ve ofis konteynerler gibi terimleri etrafınızdan duydunuz. Ancak burada bahsi geçen konteynerlerin gerçekten yük konteynerleri ile aynı şey olup olmadığı konusunda da sorularınız var.

Öncelikle bu soruyu açıklığa kavuşturalım. Evet kafe konteyner, konteyner evler ve ofis konteyner olarak kulağınıza çalınan bu yapılarda gerçekten yük konteynerleri kullanılıyor. Biz de bu yazıda bunun sebeplerini ve avantajlarını size anlatmaya çalışacağız. Zira bu sorularla dolu onlarca mail her gün gelen kutumuza düşüyor.

Bu nedenle biz de işi baştan anlatmaya karar verdik.

KONTEYNER EVLER NEDİR?

Konteyner evler veya ofis konteynerler aslen lojistik konteynerlerdir. Ev, ofis veya kafe hüviyeti kazanmaları için yeniden dizayn edilmeleri gerekir.

Bu konteynerler standartları gereği 6-12 metre arası uzunluğa sahip olabilirler. İkinci el konteyner alırken ne tür beklentiler içersinde olduğunuza göre farklı boyutları tercih edebilirsiniz. Ayrıca çoğu zaman birden fazla ikini el konteyner ile ortaya çıkan yapılar üretildiği için yapının merkezi ve farklı kullanım yerlerine göre yapılacak konteyner seçimi de değişkenlik gösterebilir.

Bu çeşitliliğe en güzel örnek dünyada konteyner evlerin yaygın olduğu ülkelerde görülebilir.

Peki hangi ülkeler de ofis konteyner ve konteyner evler daha yaygın?

  • Almanya
  • Hollanda
  • Birleşik Krallık
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Kanada
  • Meksika
  • Avustralya
  • Yeni Zelanda
  • Güney Afrika
  • Hindistan

Görüldüğü üzere farklı sosyo-kültürel ve ekonomik seviyelerdeki ülkelerde benzer kullanımlara rastlamak mümkün. Tabii son yıllarda bu listeye artık Türkiye’yi de ekleyebilecek duruma yavaş yavaş geliyoruz.

Bu listenin ardından aklınıza bir soru daha gelebilir;

KONTEYNER EVLER POPÜLER Mİ?

Artık temel bazı bilgileri de aldığınıza göre bu soruyu iyiden iyiye merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü okudukça size de mantıklı bir tercih gibi görünmeye başladı.

Yukarıdaki listede yer alan ülkeler başta olmak üzere son on yılda dünyanın her yerinde artan bir popüleriteden bahsetmek mümkün. Başta konteyner evler, ofis konteynerler ve kafe konteynerler olmak üzere birçok farklı amaca hizmet eden konteyner yapılar her geçen gün daha çok tercih ediliyor.

Konteyner yapıların giderek yaygınlaşmasını sağlayan en büyük etken maliyet. Betonarme yeni bir dükkân veya ev yaptırmak ile bir lojistik konteyneri satın alıp, dizayn etmek arasında fiyat anlamında bir uçurum söz konusu. Hal böyle olunca konteyner evlerin finansal anlamda sağladığı özgürlük tercihleri etkileyen birinci sebep haline geliyor.

Buna ek olarak, geleneksel inşaat teknikleri ile yapılmadıkları için müthiş derecede çevre dostu yapılar. Ayrıca bütün bir yapı yani konteyner geri dönüştürülebiliyor. Ortalama ebatlarda bir demonte konteyner yaklaşık 31 ton çeliğin geri dönüştürülebilmesine imkân tanıyor.

KONTEYNER EVLER VEYA OFİS KONTEYNERLER TEHLİKELİ Mİ?

Konuya yabancı olanlar tarafından geldiği zaman mantıklı karşıladığımız bir soru. Zira aileniz ve sevdiklerinizle yaşayacağınız bir ortamın güvenli olmasını istemek en büyük hakkınız.

Sorunun cevabı ise aslında çok basit. Evet, en az betonarme binalar kadar güvenli.

Tasarımı, tesisat düzenekleri ve kaplamaları kurallara uygun olarak yapıldığı zaman sıradan evlerden hiçbir farkları yok. Bu bahsettiklerimizi sıradan evlerde de ihmal ederseniz zaten aynı tehlikelerle karşı karşıya kalırsınız. Yani konteyner evlerin doğru müdahalelerden sonra normal evlerden güvenlik anlamında hiçbir farkı kalmıyor.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı