YURT DIŞINDA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞLARI

T.C. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 5.5 milyonu Avrupa ülkelerinde olmak üzere 6 milyonun üzerinde TC vatandaşı yurt dışı ülkelerde ikamet ediyor.4 min


Tabii Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkede vatandaşlık değiştirmiş veya farklı yollardan yurt dışına çıkmış Türkler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle resmi rakamların üstüne tam bir rakam eklemek pek mümkün görünmese de 8-10 milyon civarında TC kökenli insanın, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşadığını söylemek mümkün.

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Sayısı Neden Bu Kadar Fazla?

Almanya’daki göç dalgasını aklımıza getirdiğimizde bu sorunun temel cevabını doğrudan buluyoruz; işçi göçleri yani iş imkanları. Ayrıca bu iş imkanlarının yıllar geçtikçe farklı dallara yayılması da halen süren göç dalgasının devam etmesini sağlıyor. Artık Türkiye’den Avrupa ülkelerine veya Amerika ve Kanada’ya göç eden iş kolları arasında yazılımcılar, mühendisler, sağlıkçılar, akademisyenler, sanatçılar ve birçok farklı meslek bulmak mümkün.

Bunlara ek olarak yurt dışında üniversite eğitimi, yurt dışı dil eğitimi, yurt dışında master yapmak gibi eğitsel faaliyetler sebebiyle İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Romanya, Bulgaristan, Polonya ve Yunanistan gibi birçok farklı Avrupa ülkesinin yolunu tutan genç nüfusun sayısı da her geçen gün artıyor.

Yurt dışında eğitim genel başlığı altında herhangi bir yabancı ülkeye giden gençlerin bir kısmı da eğitimleri bitince veya devam ettiği sırada buldukları iş imkanları sayesinde uzun yıllar bu ülkelerde kalabiliyor. Bu noktada, yurt dışı eğitim amacıyla çıkış yapıp, iş sahibi olan ve göç eden yüzbinlerce Türk vatandaşından bahsetmek mümkün.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Güvenilir Adresleri: Dış Temsilcilikler

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bulundukları ülkelerde karşılaştıkları herhangi bir sorunda T.C. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Türk konsolosluk ve büyükelçiliklerinden yedi gün yirmi dört saat yardım alma imkanlarına sahip. Özellikle ırkçılık, ayrımcılık, şiddet, gasp ve darp gibi adli vakalarda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Büyükelçilik ve konsolosluklara danışmadan hareket etmemesi resmi makamlarca öneriliyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi hem Türk vatandaşlığı bulunan hem de vatandaşlığını değiştirmiş Türk asıllı kişilerin en yoğun olarak yaşadığı ülke Almanya. Meşhur işçi göçü dalgalarından başlayan serüvende artık ana dili Almanca olan Türk çocukları görmek bile kimseyi şaşırtmıyor.

Bununla birlikte Avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde belli bir Türk topluluğundan söz etmek mümkün. Bu bağlamda „çağdaşlık seviyesi” ne kadar yükseliyor olsa da yine hemen hemen her ülkede ırkçı söylem ve fiillerle karşı karşıya kalan Türkler de mevcut.Aynı durum ABD için de geçerli. Özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından patlak veren yabancı düşmanlığı, islamofobi ve ırkçılık dalgası son yıllarda batı dünyasını tekrar yakalama yolunda ilerliyor.

ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesi, Avrupa’daki birçok ülkenin parlamentosunda güçlenen ırkçı siyasi partiler ve göçmen krizinden korkan halkların bu tür tavır alan partilere verdiği destek nedeniyle yurt dışında yaşayan Türkler'in zaman zaman tedirgin olduğunu söyleyebiliriz.

Bunlara ek olarak, Türkiye’nin işin en ciddi şekilde yapan devlet kurumlarından biri olan Dışişleri Bakanlığı Büyükelçilikler aracılığı ile vatandaşlarına her türlü olumsuz durumda yardımcı olmak için hazır bekliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı yapılan ırkçı ve ayrıştırıcı eylemlerin cevabını, hukuki zeminde vermek için yeterli tecrübe ve donanıma sahip olan dış temsilcilikler gerekli durumlarda avukat ve dava takibi desteklerini de Türk vatandaşlarına ücretsiz olarak sunuyor.

T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Dış Temsilcilikler, yurt dışında eğitimi amacıyla farklı ülkelerde bulunan TC vatandaşları için birtakım burs imkanları sunarak, eğitim – öğretime de destek oluyor.


Like it? Share with your friends!

Sizin Tepkiniz Nedir?

TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
TIKLA TIKLA
0
TIKLA
Burak Aydın

Türkiyem Editörü

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım-MEME
Fotoğraflarınızı yükleyin ve üstüne birşeyler yazın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı